Podczas konferencji “Jak rozwiązać problem smogu” minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostanę przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że są ludzie, których nie stać na wymianę kotłów – powiedział minister Morawiecki. Rozwiązaniem tego problemu mają być dopłaty, które zostaną sfinansowane przez tzw. opłatę recyklingową za plastikowe torby sprzedawane w sklepach.

– Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na (…) dopłaty dla ludzi, których dzisiaj nie stać i palą byle czym w byle czym, w byle jakich kotłach i byle jakim paliwem. Żeby zmniejszyć ten dystans, to ubóstwo energetyczne, “oznaczymy” te pieniądze w budżecie – oświadczył Morawiecki.

– W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia ubóstwa energetycznego i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza – zapowiedział minister.

Morawiecki podkreślił, że do problemu smogu podchodzi “śmiertelnie poważnie”. Zaznaczył, że rząd patrzy na tę sprawę jako jeden z najważniejszych tematów – zarówno pod kątem gospodarczym, społecznym, jak i politycznym.

Źródło: Gazeta Prawna

Czytaj więcej

Skomentuj