W tym roku na toruńskich budynkach docieplanych przez miasto powstanie kilkadziesiąt skrzynek, w których miejsce będą mogły znaleźć ptaki i nietoperze. Pozwoli to ochronić ich siedliska przed degradacją. Miasto przeznaczy na ten cel 12 tys. zł.

Budki dla ptaków i nietoperzy powstaną na termomodernizowanych budynkach Zespołu Szkół nr 16, 28, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu. Pierwsze instalacje zostały już zamontowane na budynku Zespołu Szkół nr 1. Są to specjalne skrzynki trocinobetonowe, w których schronienie znajdą nietoperze. Są one wbudowane w elewacje i na pierwszy rzut oka ciężko je dostrzec.

Najwięcej, bo ponad 50 skrzynek dla ptaków oraz kilkanaście dla nietoperzy, zostanie umieszczonych na Zespole Szkół nr 28,  mieszczącym się przy ulicy Przy Skarpie. Skrzynki dla ptaków znajdą się nie tylko na docieplanych budynkach, ale będą również wieszane na pobliskich drzewach. Wszystkie prace wykonywane są zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Przed wykonaniem i rozmieszczeniem budek dokładną ekspertyzę dla Urzędu Miasta Torunia wykonali naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Określili oni potencjalny wpływ planowanej termomodernizacji na faunę oraz ustalili odpowiednie działania kompensacyjne i minimalizujące dla ptaków i nietoperzy zasiedlających docieplane obiekty. Według analiz naukowców z UMK w termomodernizowanych budynkach może potencjalnie występować 11 gatunków ptaków i 4 gatunki nietoperzy.

Obecnie to właśnie w budynkach wiele gatunków ptaków zakłada swoje gniazda. Typowymi miejscami gdzie gniazdują są: otwory wentylacyjne w stropodachach, szczeliny w wielkich płytach, strychy, poddasza, gzymsy, parapety, wnęki oraz pnącza na elewacji. Wykonywane w ostatnich latach ocieplania budynków, podnoszące standardy mieszkaniowe, powodują często niszczenie siedlisk gatunków ptaków chronionych. Przykładem gatunku, którego liczebność obniżyła się dramatycznie w ostatnich latach w związku z termoizolacją budynków jest jerzyk Apus apus. Te negatywne zjawiska można minimalizować wykonując prace remontowo-budowlane w odpowiednich terminach oraz stosując szereg działań kompensacyjnych dostosowanych do biologii poszczególnych gatunków.

źródło: torun.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj