Toruń: czy ochrona drzew na placu budowy będzie odtąd na wysokim poziomie?

Toruń: czy ochrona drzew na placu budowy będzie odtąd na wysokim poziomie?
jw
16.09.2021, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

Rada Miasta Torunia przyjęła Program ochrony środowiska na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. Swoista "Zielona konstytucja Torunia" kładzie większy nacisk na zieleń już istniejącą, wskazując jak chronić zieleń miejską np. w trakcie inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do tej pory co 4 lata był opracowywany Program ochrony środowiska. W przyjęty przez Radę Miasta Torunia Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 został położony większy nacisk na zieleń już istniejącą. – Podkreślamy wagę tego, co już mamy w mieście, chcemy podnieść jakość tej zieleni i wykorzystać jej potencjał. To jest główny powód, dlaczego rozszerzaliśmy zakres Programu ochrony środowiska dla miasta Torunia o ten niezbędny element – zaznacza dr Halina Pomianowska, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii.

– Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 to swoista „zielona konstytucja Torunia”. Mówimy w nim, jak chronić środowisko i jego zasoby na terenie Gminy Miasta Toruń, a trzy bardzo ważne załączniki do tego programu sankcjonują nasze działania i je ukierunkowują, jak chronić zieleń miejską np. w trakcie inwestycji – wyjaśnia z kolei Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta.

Program ochrony środowiska miasta Torunia obejmuje 10. podstawowych obszarów interwencji:

  1. Ochrona klimatu i jakość powietrza
  2. Zagrożenie hałasem
  3. Pola elektromagnetyczne
  4. Gospodarowanie wodami
  5. Gospodarka wodno-ściekowa
  6. Gleba i zasoby geologiczne
  7. Gospodarka odpadami i zapobieganie ich powstawaniu
  8. Zasoby przyrodnicze
  9. Zagrożenie poważnymi awariami
  10. Edukacja ekologiczna

Nowością w programie są trzy załączniki, które ustanawiają pewien nowy standard w kwestii ochrony i rozwoju zieleni miejskiej. Pierwszy z nich traktuje o ochronie drzew w procesie inwestycyjnym. Znalazły się tu dokładne wytyczne, jak chronić zieleń podczas prac prowadzonych w mieście. Dotyczą one nie tylko drzew, ale też trawników, łąk kwietnych, rabat kwiatowych itp. i sposobów ich zabezpieczenia. Jest tam ujęty także sposób współpracy między inwestorem, wykonawcą a Urzędem Miasta.

Drugi załącznik uwzględnia kształtowanie i pielęgnację terenów zieleni – kompleksowo opracowano tu kierunki rozwoju zieleni w mieście. To cenny zbiór rad nie tylko dla inwestorów, ale także dla mieszkańców, jak dbać o najbliższe otoczenie i je zagospodarowywać.

Z kolei załącznik nr 3 to charakterystyka zieleni Torunia. W tej części dokumentu omówione są różnorodne formy zieleni, jak parki, skwery, rabaty czy zieleń cmentarna, ale także nowe formy, jak parki kieszonkowe, ogrody społeczne, ogrody deszczowe, zielone elewacje i dachy itp. Tam również omówione zostały działania w ramach zielonej starówki, czyli procesu zazieleniania zespołu staromiejskiego.

Będą to dokumenty żywe, które będziemy modyfikować w miarę rozwoju dostępnej wiedzy i naszych obserwacji. Przygotowujemy zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia, które będzie wyznaczało ramy ochrony i kształtowania zieleni na terenie miasta Torunia oraz uwzględniające Adaptację do zmian klimatu – poinformowała dr Halina Pomianowska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024