W tym roku na toruńskiej starówce wyremontowano ponad pół kilometra dróg. Za około 3 miliony złotych nowy blask zyskały kolejne ulice. Nie obyło się bez ciekawostek – podczas remontu Fosy Staromiejskiej drogowcy natknęli się na relikty dawnych murów miejskich Torunia.

Od kilku lat na toruńskiej starówce trwają prace remontowe. Każdego roku kilka ulic zyskuje nowe oblicze i historyczny blask. Kostka i płyty kamienne zastępują  lastryko, stary polbruk i płyty betonowe. W tym roku MZD odnowił kolejne ulice, co kosztowało około 3 miliony złotych.

Stare na nowe – tak można powiedzieć o Fosie Staromiejskiej, ul. Bankowej i placu św. Katarzyny, które w tym roku zostały wyremontowane. Prace na Fosie Staromiejskiej były prowadzone w dwóch etapach: od ul. Wały gen. Sikorskiego do ul. Piekary. Potem drogowcy zajęli się odcinkiem od placu Teatralnego do Horzycy. W sumie w 2011 roku wyremontowano 235 metrów tej ulicy. Warto dodać, że na odcinku od ul. Wały gen. Sikorskiego do ul. Piekary drogowcy ułożyli asfalt i kostkę kamienną. Umożliwiło to połączenie historii z użytkowym charakterem ulicy. Było to konieczne, bowiem odcinek ten stanowi ważny ciąg komunikacyjny na starówce. Z kolei na drugim odcinku drogowcy ułożyli nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru – chodnik z płyt kamiennych. Jako wspólna inwestycja miasta i teatru powstał  także nowy parking.

Nowy wygląd zyskał również plac św. Katarzyny. Prace były prowadzone na  odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Dobrzyńskiej (strona północna). Ułożono tam nowa jezdnię i chodniki. Przy X LO  zostało uporządkowane parkowanie. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 61 miejsc, z czego cztery przeznaczono dla osób niepełnosprawnych.  Zlokalizowana wzdłuż jezdni zatoka autobusowa była mocno zdeformowana. W ramach remontu dokonano jej rozbiórki i wykonano ją w innej, bardziej wytrzymałej technologii. Po stronie południowej ulica zyskała ścieżkę rowerową. Wyregulowane zostały urządzenia kanalizacyjne i uzupełnione kratki ściekowe. Na ulicy zostało zamontowanych14 stylizowanych latarni ulicznych.

Z kolei ulica Bankowa została odnowiona na odcinku 155 metrów, od ul. św. Ducha do Żeglarskiej. Na całym odcinku drogowcy ułożyli jezdnię z kostki kamiennej i chodnik z płyt kamiennych.

Jak to zwykle bywa z pracami drogowymi na starówce, nie obyło się bez odkrycia czegoś zabytkowego. Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej odsłoniły się pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1889 roku obok dzisiejszego hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z ośmiu bram prowadzących w średniowieczu na starówkę. Została rozebrana przez prusaków. Jej wizerunek można obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy teatrze.

Odsłonięte relikty murów nie zniknęły całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią Miejskiego Konserwatora Zabytków, ich przebieg został zaznaczony innym kolorem kostki. Dodatkowo w nawierzchni ulicy została wmurowana tablica pamiątkowa, informująca o odkryciu. 

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj