1 / 4

Śląscy policjanci udaremnili nielegalny transport odpadów komunalnych z Niemiec. W zatrzymanej ciężarówce pod warstwą paliwa alternatywnego przewożono zmieszane odpady komunalne.

Transport odpadów komunalnych miał trafić do jednego z zakładów na Śląsku. Samochód ciężarowy z naczepą został zatrzymany przez na autostradzie A1 w Zabrzu, a policjanci, wraz z inspektorami śląskiego Inspektoratu Transportu Drogowego, przeprowadzili jego kontrolę.

– W dokumentach transportu z terytorium Niemiec jako przewożone rzeczy figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne. Jednak na naczepie samochodu ciężarowego pod warstwą zadeklarowanych śmieci kontrolujący ujawnili duże ilości odpadów komunalnych – informuje śląska policja.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Okazało się, że nielegalny odpady komunalne ukryte były pod warstwą tych wwożonych legalnie i zadeklarowanych w dokumentach.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej współpracowali z inspektorami śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego, inspektorami WIOŚ oraz policjantami z KMP w Zabrzu i KPP w Tarnowskich Górach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów, wwożenie do Polski odpadów komunalnych jest zabronione i zagrożone karą 5 lat więzienia.

Tymczasem ocenia się, że udział szarej strefy w gospodarce odpadami sięga od 30% do nawet 50% ujawnianych w Polsce odpadów.

Źródło: policja.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Z naszym rdf jest problem.co zrobić a jeszcze z Niemiec dolatuje powinien obowiązywać całkowity zakaz wwozu jakichkolwiek odpadów do.Polski bo psuje to rynek surowców

  2. Polska firma z Pszczyny specjalizująca się w transporcie odpadów choć ma w nazwie w nazwie kruszywa, nie wiedziała co robi i co sprowadza? Wolne żarty. Tak firma powinna dostać zakaz prowadzenia działalności, a najlepiej jakby właściciel miał taki zakaz.

Skomentuj