Tropikalny ocean… w Poznaniu

Tropikalny ocean… w Poznaniu
jwo
05.10.2015, o godz. 4:14
czas czytania: około 3 minut
0

W Pracowni Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwarto nową wystawę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ponad 200 minerałów, skał i skamieniałości z terenów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski i jej historii geologicznej, można obejrzeć na nowej czasowej ekspozycji zatytułowanej “Polska w przeszłości geologicznej: wysokie góry, gorące morza”. Jednak wystawa jest tylko pretekstem do… wędrówki po Poznaniu i jego najcenniejszych zabytkach.

– Kilka lat temu w Zamku Cesarskim w Poznaniu przygotowałem z okazji Nocy Muzeów zabawę, w czasie której zwiedzający mieli za zadanie wyszukać skamieniałości widoczne w kamiennych murach i posadzkach – opowiada dr Paweł Wolniewicz, geolog z Zakładu Paleontologii i Stratygrafii w Instytucie Geologii UAM. – Pomysł postanowiłem rozszerzyć. Narodziła się koncepcja stworzenia przewodnika po najcenniejszych poznańskich zabytkach, w których widoczne i rozpoznawalne nawet dla laika są skamieniałości.

Dlatego oprócz wystawy naukowiec zachęca do odwiedzenia najcenniejszych zabytków Poznania wraz ze specjalnie przygotowanymi informatorami, które można nieodpłatnie pobrać z Internetu i korzystać na urządzeniu mobilnym lub wydrukować. Skały odsłaniające się na terenie Gór Świętokrzyskich oraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej stanowią atrakcję turystyczną i popularyzatorską. Przez wiele lat miały duże znaczenie jako kamień ozdobny. W efekcie w wielu budowlach całej Polski pełnią one rolę wykładzin ściennych, elewacyjnych i podłogowych. Na wypolerowanych powierzchniach skał świetnie widoczne są liczne skamieniałości, z reguły o wiele lepiej niż w macierzystych kamieniołomach. I tak odwiedzając bazylikę archikatedralną na Ostrowie Tumskim nie zobaczymy tylko domniemanego miejsca chrztu Mieszka I, ale również widoczne w czarnym wapieniu na posadzce świątyni skamieniałości gąbek sprzed 385 milionów lat. Geologiczne ciekawostki czekają też na zwiedzających Farę Poznańską – tam pod nogami w wapieniach sprzed blisko 500 milionów lat zachowały się skamieniałe muszle głowonogów – łodzikowców. „To najstarsze geologiczne relikty widoczne na budynkach w Poznaniu” – uważa dr Wolniewicz. To tylko dwa wybrane przykłady.

– Spacer przedstawia historię geologiczną Polski począwszy od 450 mln lat temu, gdy jej obszar znajdował się na południowej półkuli, a północna Europa – pod wodami morza. W dewonie, czyli od 416 do 397 mln lat temu, teren Polski znalazł się w pobliżu równika i zalany był ciepłym, płytkim morzem, w którym powstawały rafy. Później morze ustąpiło, pojawiły się wysokie góry, które ulegały erozji aż do momentu, gdy znikły całkowicie i zostały zastąpione morzem. Wszystkie wymienione etapy można prześledzić na skamieniałościach widocznych na znanych budowlach Poznania – wyjaśnia naukowiec.

Ponadto dr Wolniewicz opracował popularnonaukowy folder, który uzupełni wiedzę osób szczególnie zainteresowanych historią geologiczną Polski. Publikację „Polska w przeszłości: gorące morza i wysokie góry”, zawierającą sugestywne grafiki można pobrać ze strony projektu.

Wystawę czasową zatytułowaną „Polska w przeszłości geologicznej: wysokie góry, gorące morza” można obejrzeć nieodpłatnie w środy w godzinach 10-14. Dr Wolniewicz zaprasza również do Pracowni Muzeum Ziemi UAM grupy szkolne – należy wypełnić specjalny formularz zamieszczony na stronie internetowej. W muzeum można pobrać również foldery, które pomocne będą przy „geologicznej” wędrówce po Poznaniu.

Realizacja wystawy i przewodnika po ciekawostkach geologicznych Poznania możliwa była dzięki środkom przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

PAP – Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024