Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Trwają intensywne remonty urządzeń do produkcji energii i ciepła

Trwają intensywne remonty urządzeń do produkcji energii i ciepła
Bartłomiej Leśniewski
03.08.2023, o godz. 18:24
czas czytania: około 3 minut
0

W elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła z Grupy PGE lato to czas intensywnych modernizacji, konserwacji, przeglądów urządzeń produkcyjnych i wymiany ciepłociągów. Dzięki temu, w okresie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny, elektrociepłownie PGE będą produkowały i dostarczały ciepło do mieszkań Polaków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jednocześnie, latem cały czas jest także produkowane ciepło na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Priorytet: bezpieczne dostawy

– Priorytetem z perspektywy działalności PGE Energia Ciepła jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla naszych klientów. Dlatego jesienią infrastruktura musi być w pełni sprawna i gotowa, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a wiosna i lato to jedyny czas, gdy spółka może przeprowadzić kompleksowe prace remontowe i modernizacyjne – mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Dodatkowo PGE realizuje także działania modernizacyjne na sieciach, które poprawią z kolei efektywność systemów ciepłowniczych. Modernizacje przyniosą również korzyści środowiskowe. Dzięki nowym ciepłociągom ograniczone zostaną straty ciepła, co wpłynie na oszczędność i zmniejszenie ilości energii pierwotnej koniecznej do wykorzystania w produkcji – dodaje Maciej Jankiewicz.

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła znajdują się w 16 polskich miastach, dla których produkują w kogeneracji ciepło i energię elektryczną. Obecnie we wszystkich tych lokalizacjach prowadzony jest przegląd infrastruktury ciepłowniczej oraz realizowane są wszelkie potrzebne remonty i modernizacje.

Od Zielonej Góry po Rzeszów

W Rzeszowie prowadzony jest remont bloku gazowo – parowego, w Toruniu i Zielonej Górze przegląd turbin gazowych. Toruńska turbina typu lotniczego, jedna z dwóch w 6-letniej elektrociepłowni, przechodzi serwisowe badanie. Zielonogórska turbina już na przełomie maja i czerwca została sprawdzona i jest gotowa do sezonu grzewczego. W Lublinie natomiast turbina parowa przechodzi obecnie kapitalny remont. Cykliczne przeglądy i remonty pozwalają na niezawodną pracę turbin przez kolejne tysiące godzin ich pracy.

Bydgoszczanie w nadchodzącym sezonie grzewczym otrzymają ciepło również z oddanej w lipcu br. nowoczesnej, niskoemisyjnej kotłowni gazowej o łącznej mocy ok. 40 MW. Zastąpiła ona całkowicie kotły węglowe Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Jednocześnie z prowadzonymi inwestycjami, aby utrzymać niezawodność dostaw ciepła do czasu oddania nowych jednostek produkcyjnych, w drugiej bydgoskiej elektrociepłowni remontowane są turbozespół i kocioł parowy.

Od Krakowa po Szczecin

Krakowska elektrociepłownia, jako największy producent ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców miasta oraz krakowskich firm i instytucji, modernizuje blok energetyczny wraz urządzeniami pomocniczymi. Przez 45 dni wykonano 880 spoin montażowych w bloku energetycznym.

W gdańskiej elektrociepłowni już w maju rozpoczął się remont jednego z bloków wytwórczych. Oprócz tego dokonywane są niezbędne naprawy w turbinie, pompach, wymiennikach ciepła, które podlegają również dokładnym czyszczeniom. Przegląd przeszły także instalacje oczyszczania spalin (IMOS) w gdańskiej, gdyńskiej oraz krakowskiej elektrociepłowni, tak by produkcja ciepła była jednocześnie przyjazna dla środowiska.

We Wrocławiu prowadzone są modernizacje na dwóch blokach ciepłowniczych, kotle wodnym i w instalacjach odsiarczania spalin. Szczecin przeżywa remont kapitalny bloku ciepłowniczego, prowadzone są też prace w Elektrociepłowni Pomorzany. W elektrociepłowni w Kielcach również trwają modernizacje i remonty urządzeń, których celem jest zapewnienie niezawodności urządzeń produkcyjnych.

Sieci ciepłownicze

Dodatkowo, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach i Gryfinie sieci ciepłownicze wymieniane są na nowoczesne preizolowane, a grupowe węzły cieplne na indywidualne, które są bardziej wydajne. Ponadto w niektórych lokalizacjach przebudowywane są sieci cieplne magistralne, w tym napowietrzne, które zostaną posadowione w gruncie (Zielona Góra), trwa również modernizacja komór cieplnych (Toruń).

Łączne nakłady na modernizacje urządzeń produkcyjnych i sieci ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła planowane są w całym 2023 r., na poziomie ok. 380 milionów zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024