Trzebinia odkupi działki Skarbu Państwa za symboliczną kwotę

Trzebinia odkupi działki Skarbu Państwa za symboliczną kwotę
pap/jw
25.09.2023, o godz. 3:07
czas czytania: około 2 minut
0

11 działek na terenie 27 ha należących dotąd do Skarbu Państwa stanie się własnością gminy Trzebinia, za symboliczny 1 proc. wartości terenu. W poniedziałek wojewoda małopolski przekazał burmistrzowi Trzebini zarządzenie w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na mocy zarządzenia wydanego przez wojewodę, gmina nabędzie teren o powierzchni prawie 27 ha położony w obrębie Gór Luszowskich w Trzebini za 1 proc. wartości.

Mieszkańcy architektami

– Gmina zapłaci niecałe 15 tys. zł, a więc kwotę minimalną za prawie 27 h nieruchomości, gruntów, które będą mogły być wykorzystane przez miejscowy samorząd, burmistrza, radnych w takich sposób, jak sobie zaplanują – być może przenosząc ogródki działkowe, być może przygotowując jakąś inną ofertę ciekawą dla mieszkańców Sierszy – mówił wojewoda małopolski w poniedziałek podczas konferencji prasowej na terenie Gór Luszowskich w Trzebini.

Jak stwierdził burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, to miejsce nie tylko “położone z dala od zagrożeń”, ale również “piękne i malownicze”. – Przekonany jestem, że niejeden mieszkaniec naszej gminy, a i oczywiście zapraszamy każdego, kto chciałby zamieszkać w Trzebini, tutaj znajdzie swoje miejsce, swój grunt, na którym chciałby w przyszłości zamieszkać i funkcjonować – powiedział włodarz gminy.

Zadeklarował również otwartość na pomysły mieszkańców dotyczące zagospodarowania tego terenu. – Liczę, że za dosłownie kilka tygodni spotkam się z przedstawicielami Osiedla Gaj, Osiedla Siersza, stowarzyszeniami, które tutaj funkcjonują, bezpośrednio z mieszkańcami, abyście państwo byli architektami tego miejsca, w jaki sposób ma być ono docelowo zagospodarowane – oświadczył.

Problem zapadlisk

Podczas konferencji prasowej wojewoda zadeklarował dalsze wsparcie gminy w związku z zapadliskami. – Pomoc dla Trzebini w tej trudnej sytuacji (…) musi być wielowymiarowa – podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że problem zapadlisk dotyczy tej części Trzebini, gdzie działała dawna kopalnia “Siersza”, natomiast pozostały teren pozostaje bezpieczny i atrakcyjny dla mieszkańców oraz inwestorów.

Zjawisko powstawania zapadlisk w Trzebini nasiliło się w 2021 r. Wcześniej, przez 20 lat od likwidacji kopalni “Siersza”, występowało sporadycznie. O problemie stało się głośno we wrześniu ub. r., gdy zapadlisko na cmentarzu parafialnym pochłonęło 40 grobów. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą ciągle wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry, gliny. Do powstawania zapadlisk przyczynia się też płytka eksploatacja, prowadzona tu w XIX w.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024