Usuwanie azbestu, modernizacja stacji uzdatniania wody, a także budowa sieci kanalizacyjnej – na te trzy zadania gmina Barciany otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W środę, 19 października podpisano uroczyście odpowiednie umowy. – To szczególny dzień dla naszej gminy – mówi Ryszard Kozyra, wójt gminy Barciany. – Podpisujemy dzisiaj bowiem aż trzy umowy. Szczególnie ważną dla nas jest ta, która dotyczy usuwania groźnego azbestu. W tym zakresie mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale pierwsze działania mamy już za sobą.

W tym roku z terenu gminy Barciany zostanie usuniętych prawie 70 ton groźnego minerału. Koszt całego procesu oszacowano na prawie 55 tys. zł, z czego 48 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu.

Gmina otrzymała także preferencyjną pożyczkę na przebudowę stacji uzdatniania wody w Barcianach. Za prawie 350 tys. zł nowa jakość jeszcze w tym roku popłynie w kranach wielu gospodarstw w gminie. W stacji zostanie wykorzystana nowa linia technologiczna. Proces uzdatniania będzie przebiegał w systemie dwustopniowym. Po modernizacji obiekt będzie bezobsługowy i w pełni zautomatyzowany.

Gmina Barciany wybuduje także prawie 9,5 km odcinek sieci kanalizacyjnej w miejscowościach: Stary Dwór Barciański, Gęsiki, Gęsiniec Wielki, Radosze i Barciany. Całe zadanie wyceniona została na ponad 1, 3 mln zł, z czego prawie 790 tys. zł to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a 340 tys. to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu. Resztę stanowi wkład własny gminy. Inwestycja ma zakończyć się w połowie grudnia 2011 roku.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj