Trwają zaawansowane prace układu przesyłowego ścieków do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w towarzystwie dziennikarzy, przespacerowała się tunelem przesyłowym zlokalizowanym pod dnem Wisły.

– Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, którego w Warszawie do tej pory nie było. Niebawem popłyną tędy ścieki, jest to więc pierwszy i ostatni moment, kiedy możemy przejść tym tunelem. Wreszcie skończy się w Warszawie sytuacja, w której 40% ścieków trafiało do Wisły. Jest to w tej chwili największa w Polsce i jedna z największych w Europie inwestycji środowiskowych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ta inwestycja dobiega końca – zaznaczyła Prezydent Warszawy.

Pierwszy w historii tunel pod Wisłą został wybudowany przy użyciu tarczy TBM. Tunel ma długość ok. 1300 m, a w jego wnętrzu poprowadzone będą dwa rurociągi o średnicy 1,60 m, które zostaną zabetonowane w dolnej części obiektu. W tunelu zainstalowanych będzie 2,7 km rur (z czego 1,2 km pod korytem rzeki). W górnej, niezabetonowanej połowie powstanie torowisko dla wózka, który będzie służył celom eksploatacyjnym. Zamontowane zostaną również systemy wentylacji, telewizji dozorowej, instalacji telefonicznej, oświetlenie oraz elementy systemu sterowania.

Dzięki rozbudowie i modernizacji Oczyszczalni Ścieków „Czajka”, jej przepustowość wzrośnie niemal dwukrotnie, a 100% ścieków dostarczane do sieci kanalizacyjnej miasta będą oczyszczone, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości wody w Wiśle.

Oczyszczalnia po modernizacji i rozbudowie przejmie ścieki z północnej i centralnej części lewobrzeżnej Warszawy, a jej przepustowość została zaprojektowana na 435,3 tys m3/dobę.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a planowany termin jej zakończenia to II kwartał 2012 roku.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj