Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Turów. Czesi odnotowali wzrost poziomu wody

Turów. Czesi odnotowali wzrost poziomu wody
R.G.
15.05.2024, o godz. 11:22
czas czytania: około 2 minut
0

Jak wykazują wyniki najnowszych badań nastąpił wzrost poziomu wód gruntowych po czeskiej stronie granicy w sąsiedztwie polskiej kopalni „Turów”. To pierwsza tego rodzaju wiadomość od 10 lat i kolejny dowód na to, że podziemna bariera mająca uniemożliwiać odpływ wód z Czech w stronę kopalni działa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że między wrześniem 2023 r. a kwietniem 2024 r., po raz pierwszy w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost poziomu wód gruntowych. Dodajmy, że poziom wód gruntowych badano w czterech odwiertach kontrolnych, z których jeden znajduje się 850 m od ściany ochronnej.

Pierwsze pozytywne oznaki

– To bez wątpienia pozytywna wiadomość i potwierdzenie faktu, że bariera naprawdę działa – cieszy się minister środowiska w Rządzie Republiki Czeskiej Peter Hladik.

W powyższym kontekście szef czeskiej służby geologicznej Zdeniek Venera zwraca uwagę na to, że w bardziej odległych od kopalni miejscach nie odnotowano jeszcze wzrostu poziomu wody, ponieważ wody gruntowe przemieszczają się bardzo powoli i tym samym na wzrost można czekać nawet kilka lat.

Przypomnijmy, że kwestia poziomu wód gruntowych w gminach położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego „Turów” w Bogatyni, to jeden z najważniejszych punktów spornych podnoszonych przez różne podmioty po stronie czeskiej wobec funkcjonowania kopalni.

Skarga i porozumienie premierów

Przy okazji zwraca się także uwagę na hałas i zanieczyszczenie pyłem z kopalni odkrywkowej. Jednak najlepiej udokumentowana jest utrata wód gruntowych. Był to też jeden z powodów złożenia przez rząd Czech w 2021 r. skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na działalność „Turowa”.

Ostatecznie, po długotrwałych negocjacjach i zmianie rządu w Republice Czeskiej, premierzy Mateusz Morawiecki i Petr Fiala w lutym 2022 r. zawarli porozumienie, zgodnie z którym Polska zobowiązała się zapłacić Czechom odszkodowanie, a także m.in. wybudować podziemną barierę mającą zatrzymać odpływ wód gruntowych z Czech do Polski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024