1 / 5

Pieniądze pozyskane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliły samorządowcom na wybudowanie w aglomeracji Twardogóra 19 km kanalizacji.

W spotkaniu z okazji oddania do użytkowania nowych inwestycji udział wzięli m.in.: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i Zbigniew Potyrała, burmistrz Twardogóry.

Sieć powstała w Grabownie Wielkim i Goszczu. Dzięki tym inwestycjom lokalna aglomeracja jest już w 100 proc. skanalizowania. Z nowej sieci skorzysta blisko 2 tys. mieszkańców. Unijne dofinansowanie wyniosło około 5,6 mln zł. Cały projekt jest wyceniany na ponad 12 mln zł.

Czytaj także >>> Kanalizacja na 100%. Unijna inwestycja w gminie Twardogóra

Zadanie gminy Twardogóra jest jednym z 53 projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Projekty dolnośląskich samorządów i spółek komunalnych o wartości do 25 mln euro są obsługiwane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Większymi projektami, o wartości przekraczającej tą kwotę zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusze są aktywnymi partnerami dolnośląskich beneficjentów, którym zapewniają nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie, m.in. oceniają złożone wnioski, zawierają umowy, rozliczają i nadzorują realizację inwestycji i przekazują środki unijne. Łączna wartość wszystkich obsługiwanych zadań wynosi ok. 1,6 mld zł, w tym blisko 790 mln zł to łączna wartość dofinansowania z UE. Dzięki tym środkom na Dolnym Śląsku wybudowano i zmodernizowano ok. 900 km nowej sieci kanalizacyjnej oraz 170 km sieci wodociągowej. Ponad 92 tys. osób skorzysta z podłączeń do kanalizacji. Unijne środki wsparły budowę lub modernizację 22 oczyszczalni ścieków.

Czytaj więcej

Skomentuj