Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Tydzień liliowców w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Tydzień liliowców w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi
R.G.
08.07.2022, o godz. 9:33
czas czytania: około 2 minut
0

Kwitnące rośliny potrafią urzekać niezwykłą różnorodnością form, barw i odcieni. A jeśli w jednym miejscu jest ich bardzo dużo, efekt dodatkowo się potęguje. Wiedzą o tym dobrze pracownicy Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Liliowce w naszej strefie klimatycznej kwitną od końca czerwca do początku sierpnia. Jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.

Z tej okazji Ogród Botaniczny w Łodzi, od najbliższego weekendu (od 8 lipca), organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień liliowców”. W tym okresie, jak przewidują specjaliści, kwitnąć będzie kolekcja liliowców znajdująca się na terenie Arboretum. Kolekcja liczy blisko 16 tys. roślin.

Tysiące odmian w jednym miejscu

Kolekcja roślin łódzkiego Ogrodu Botanicznego obejmuje głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva.

Obecnie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi można podziwiać odmiany o różnych typach kwiatów: jednokolorowe (np. Stella d’Oro, Arctic Snow, Luxury Lace), z oczkiem lub falbanką (np. Strawberry Candy, El Desperado, Wild Mustang), kwiatach pełnych (np. Peggy Jeffcoat, Bandolero, Double Firecracker), a także odmiany o kwiatach typu pająk (np. Autumn Red, Kindly Light).

Chińskie pochodzenie

Dodajmy, że liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego hemera oznaczającego „dzień” i kallos czyli „piękno jednego dnia”. Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 tys. odmian tych pięknych bylin i wciąż tworzone są nowe.

Ogród Botaniczny w Łodzi organizować będzie spacery z przewodnikiem. Szczegóły na stronie internetowej tej instytucji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023