1 / 5

Energia elektryczna i cieplna w powstającym parku wodnym w Tychach będzie produkowana z biogazu pochodzącego z oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice. To i inne proekologiczne rozwiązania planowane w tyskim aquaparku sprawią, że będzie to najbardziej ekologiczny obiekt tego typu w kraju i jeden z nielicznych w Europie.

Projekt budowlany gazociągu do transportu biogazu, który w przyszłości połączy obiekt z oczyszczalnią ścieków Tychy-Urbanowice został zatwierdzony przez inwestora – Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej S.A. (RCGW) w Tychach.

Ekonomicznie i ekologicznie

Paliwo transportowane z oczyszczalni będzie przetwarzane w energię elektryczną i ciepło za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych o mocy ok. 400 kW każdy. Efektywność wykorzystania biogazu będzie trzy razy większa niż ta osiągana przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Korzyści środowiskowe płynące z wykorzystania tego ekologicznego paliwa to przede wszystkim obniżenie (w stosunku do np. węgla) emisji związków siarki, azotu i pyłów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany.

Koszty eksploatacji obiektu mają zostać obniżone także dzięki zastosowaniu odzysku ciepła z „szarego ścieku”. W ten sposób ogrzane zostaną wody zasilające niecki basenowe. Ponadto planuje się wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z agregatów kogeneracyjnych na cele ogrzewania podłogowego szatni. Wynika z tego, że za darmo będzie ogrzewana woda w basenie i podłogi w szatniach.

W planach jest także zastosowanie folii ETFE na dachu obiektu, dzięki której promienie słoneczne będą przepuszczane i zatrzymywane wewnątrz budynku. W ten sposób RCGW chce obniżyć koszty związane z ogrzaniem parku wodnego i zapewnić klientom piękną opaleniznę dzięki kąpielom słonecznym.

Chlor już nie straszy

Budowa parku wodnego w Tychach, oprócz wykorzystania biogazu do produkcji energii, zakłada również inne ekologiczno-ekonomiczne rozwiązana. Jedną z takich koncepcji jest zastosowanie antybakteryjnych lamp UV w procesie dezynfekcji wód basenowych zamiast niebezpiecznych związków chemicznych.

Z kolei do oczyszczania wody wykorzystany zostanie produkowany bezpośrednio w parku podchloryn sodu, który od zwykłego chloru odróżnia przede wszystkim brak intensywnego zapachu oraz brak efektu szczypiących oczu u korzystających z basenów kąpielowych.

Dodatkowo do filtrowania wody basenowej planuje się wykorzystanie aktywowanego złoża filtracyjnego z tzw. zielonego szkła, które jest o wiele bardziej wydajne i efektywne od złoża piasku a brak toksycznych substancji nad taflą wody oznaczał będzie przede wszystkim komfort kąpieli i zdrowszy układ oddechowy.

– Poprzez wszystkie te rozwiązania chcemy pokazać, że określenie „ekologiczny”, które bardzo często pojawia się w opisie naszego parku wodnego, nie jest przypadkowe. To przemyślana koncepcja, dzięki której chcemy dać tyszanom i mieszkańcom miast ościennych jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie tak ekologiczny park wodny – mówi Marcin Wysocki, rzecznik prasowy inwestycji parku wodnego.

Czytaj więcej

Skomentuj