W niedzielę, 1 lipca weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego. Przepisy zakazują palenia w piecu m.in. mułami węglowymi i węglem brunatnym – przypomina samorząd.

Sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę w październiku 2017 r. Od 11 listopada obowiązują już przepisy pozwalajace montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).

Od 1 lipca nie można w województwie mazowieckim stosować w kotłach, piecach i kominkach następujących paliw:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Z kolei od 2023 r. nie będzie można używać kotłów o klasie innej niż 3,4 lub 5. Od 2028 r. mieszkańcy województwa będą mogli korzystać tylko z kotłów klasy 5. Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie

Przed uchwaleniem dokumentu odbyły się szerokie konsultacje eksperckie i społeczne. Jak poinformowali przedstawiciele sejmiku województwa, do projektu uchwały zgłoszono ponad 2,2 tys. uwag, wniosków i opinii, w większości pozytywnych.

Wcześniej samorządowcy konsultowali projekt uchwały m.in. z naukowcami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Kupując paliwo na opał, mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów/dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien być udokumentowany dowodem sprzedaży (paragonem lub fakturą). Dokumenty te będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców – mówią przedstawiciele mazowieckiego samorządu.

W przypadku gdy podczas kontroli okaże się, że w danym budynku czy mieszkaniu naruszane są zapisy uchwały, właściciel nieruchomości zostanie ukarany mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Jaki dokument co za bzdury po Idalinie jeżdżą i sprzedają węgiel z samochodu jak mozna sie domyśleć żadnego dokumentu na to nie ma kupujący no i zapene ruski węgiel sprzedaja.Gdzie jest straż miejska żeby kontrolować tych co kopca na potęgę a co drugi to robi wlasnie na Glinicach i Idalinie.

Skomentuj