16 szkół z Dąbrowy Górniczej bierze udział w kampanii “Piję wodę z kranu”. Uczniowie mogą korzystać w szkole z dystrybutora wody bez ograniczeń. To akcja Dąbrowskich Wodociągów. 

Spółka ustawia dystrybutory w dąbrowskich szkołach i przedszkolach. – Chcemy jak najszerzej promować ideę picia wody z kranu, która jest nie tylko zdrowa, ale także chroni środowisko przed zbędnym plastikiem – podkreśla Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów.

W tym roku do projektu dołączyła m.in. Szkoła Podstawowa nr 30 w dzielnicy Mydlice. Uczniowie szkoły już wcześniej w ramach projektu Strażnik Czystej Wody odwiedzali oczyszczalnię ścieków i stacje uzdatniania wody.

– Wówczas dzieci, ale też my, nauczyciele, przekonaliśmy się, że woda z kranu jest bezpieczna i zdrowa. Dlatego kiedy Dąbrowskie Wodociągi zaproponowały instalację dystrybutora, zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu – mówi Violetta Suwała-Musielak, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 30.

Z dystrybutora korzystają dzieci i nauczyciele, a nawet rodzice. Nalewają wodę do wielorazowych bidonów. – Natomiast ze sklepiku eliminujemy słodkie napoje zawierające niezdrowe składniki, dodaje Violetta Suwała-Musielak.

Woda w dąbrowskich kranach pochodzi w 80 procentach z ujęć głębinowych. Ujmowana jest z odwiertów w warstwie triasowej i jest bogata w biopierwiastki takie jak magnez, wapń, sód, i potas. Jakość wody jest regularnie badana w nowoczesnym akredytowanym laboratorium Dąbrowskich Wodociągów. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 1300 analiz próbek wody, które pobierane są na początku, w środku i na końcu sieci wodociągowej. W laboratorium oznacza się parametry jakościowe wody, a także wykonuje badania smaku i zapachu.

Poidełka i dystrybutory są ustawiane w placówkach oświatowych przez przedsiębiorswa wodociagowe w całej Polsce,  m.in. w Krakowie, Lesznie, Poznaniu, Gdyni, Szczecinie i Warszawie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj