Położony niedaleko Kijowa mleczarnia należąca do firmy Ukrainian Milk Company zakończyła niedawno pomyślną, dziewięciomiesięczną eksploatację pierwszej ukraińskiej biogazowej elektrowni kogeneracyjnej. Paliwem dla elektrociepłowni jest biogaz pozyskany z nawozu 4 tysięcy krów, który jest spalany w silniku gazowym Jenbacher firmy GE.

Firma Ukrainian Milk Company nadmiar wyprodukowanej energii sprzedaje do sieci. Firma otrzymała licencję na sprzedaż energii do sieci w oparciu o tzw. „zieloną” taryfę zatwierdzoną przez ukraiński rząd.

W nowej elektrociepłowni zainstalowano kogeneracyjny silnik gazowy GE JMC 312, w wykonaniu kontenerowym. Elektrociepłownia pozwala zastąpić 1,2 mln m3 gazu ziemnego rocznie, dzięki czemu przewidywane oszczędności w emisji CO2 sięgają 18 tys. ton.  Paliwo biogazowe spalane w silniku dostarcza 625 kW energii elektrycznej oraz 686 kW energii cieplnej.

Pierwszy etap eksploatacji elektrociepłowni miał miejsce w czasie najsurowszej zimy ostatniego 20-lecia, gdy temperatura utrzymywała się na poziomie od -25°C do -30°C. Pomimo niskich temperatur biogazownia funkcjonowała na dobrym poziomie.

Instalacja jest pierwszym zamówieniem zrealizowanym przez GE na rzecz zajmującej się budową biogazowni firmy ZORG. Za sprzedaż tego produktu firmie ZORG odpowiadał dystrybutor i dostawca usług GE na terenie Ukrainy – SINAPSE.

Instalacje biogazowe to alternatywny sposób utylizacji obornika, gnojówki i odpadów organicznych, który jednocześnie pozwala wykorzystać je jako źródło energii zastępujące paliwa konwencjonalne. Ma on także duży potencjał w zakresie redukcji gazów cieplarnianych i zapewnia wysoką wydajność elektrociepłowniczą. Substratu pozostałego w komorze gnilnej można ponadto użyć jako wysokiej jakości nawozu rolniczego, który neutralizuje wpływ kwasów o wyższym pH, dzięki czemu składniki odżywcze są zachowane i niemal bezwonne.

Źródło: GE Energy

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj