Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro – napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.

Rosjanie zajęli 24 lutego budynki zarządzające Kanałem Północnokrymskim, które regulowały dopływ wody ze Zbiornika Kachowskiego na Półwysep Krymski – wskazano w komunikacie.

Zbiornik Kachowski znajduje się na rzece Dniepr i leży na obszarach obwodów zaporoskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego.

“27 lutego wróg zniszczył także tymczasową zaporę, most samochodowy i główną zaporę Kanału” – dodała ukraińska Państwowa Inspekcja Ekologiczna.

Część mieszkańców okupowanego Krymu miała ograniczony dostęp do wody w okresie po rosyjskiej aneksji półwyspu w 2014 roku. Moskwa oskarżała o ten stan rzeczy Kijów, który po aneksji zamknął dostawy wody przez Kanał Północnokrymski. Władze ukraińskie odpowiadały, że zgodnie z konwencją genewską o ochronie osób cywilnych podczas wojny obowiązek zagwarantowania mieszkańcom wody, tak jak jedzenia i leków, spoczywa na Rosji.

Czytaj więcej

Skomentuj