Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Unijna kara dla Rumunii za niezamknięcie 31 składowisk

Unijna kara dla Rumunii za niezamknięcie 31 składowisk
Bartłomiej Leśniewski
15.12.2023, o godz. 9:44
czas czytania: około 1 minuty
0

Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył w czwartek na Rumunię sankcje finansowe za niezamknięcie składowisk nieposiadających zezwolenia. Trybunał zasądził zapłatę kary ryczałtowej w wysokości 1,5 mln euro oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości 600 euro za każde składowisko, za każdy dzień zwłoki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jest to konsekwencja wcześniejszego wyroku z 2018 r. Trybunał stwierdził już uchybienie przez Rumunię prawu Unii w wyroku wydanym w 2018 r. Uchybienie polegało na niewywiązaniu się z obowiązku zaprzestania składowania odpadów i zamknięcia 68 składowisk, których działalność nie była dozwolona.

W 2022 r. uznawszy, że Rumunia nie zastosowała się do wyroku z 2018 r., Komisja Europejska wniosła nową skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Kara proporcjonalna do możliwości

W swoim wyroku Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Rumunia nadal nie zamknęła 31 składowisk nieposiadających zezwolenia na eksploatację. Nakazał Rumunii zapłatę kary ryczałtowej w wysokości 1,5 mln euro oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości 600 euro za każde składowisko i za każdy dzień zwłoki.

Przy ustalaniu wysokości okresowej kary pieniężnej Trybunał wziął pod uwagę wagę naruszenia, czas jego trwania oraz zdolność płatniczą Rumunii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024