Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Unijne dyrektywy zbyt pobłażliwe dla spalania odpadów?

Unijne dyrektywy zbyt pobłażliwe dla spalania odpadów?
lb
08.02.2016, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
4

Organizacja Zero Waste Europe opublikowała polską wersję raportu poświęconego zanieczyszczeniom powietrza w wyniku termicznego unieszkodliwiania odpadów. Co z niego wynika?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Raport „Zanieczyszczenia powietrza z unieszkodliwiania odpadów: nie do oddychania” przedstawia ogólny przegląd dyrektyw UE w sprawie jakości powietrza i emisji oraz pięć studiów przypadków dotyczących konfliktów między obywatelami i instalacją służącą do spalania lub współspalania odpadów (np. cementownią).

W dokumencie znalazły się studia przypadków cementowni w Hiszpanii, Słowenii i Niemczech oraz spalarni odpadów w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Francji.  Choć protesty w każdym przypadku są oparte na różnych podstawach i motywacji, problemy z zanieczyszczeniem powietrza, zagrożenia dla zdrowia, uchybienia proceduralne i konflikt w sprawach prawnych są  wspólne dla wszystkich tych przykładów – zaznacza Paweł Głuszyński z Zero Waste Europe.

Czytaj także >>> Jest nowe rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju ws. spalania odpadów

Aktywiści z Zero Waste Europe dowodzą, że standardy emisyjne dla niebezpiecznych substancji zanieczyszczających powietrze, jakie są wyznaczone przez unijne dyrektywy w zakresie jakości powietrza (AQD) są znacznie wyższe niż te, jakie określiła za bardziej bezpieczne Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według nich, spalanie odpadów w spalarniach i cementowniach w Europie powoduje poważne przekroczenia limitów emisji i imisji zanieczyszczeń i obarczone jest istotnymi naruszeniami prawa.

– Regulacje unijne stwarzają duży margines niepewności przy szacowaniu zagrożeń i wpływu zanieczyszczeń powodowanych przez spalanie odpadów na zdrowie ludzi i środowisko. Ponadto oparcie regulacji o aktualne kryteria najlepszej dostępnej techniki (BAT) sprzyja przyjmowaniu znacznie mniej rygorystycznych limitów emisji niż uznane przez WHO za bardziej epidemiologicznie i ekologicznie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Co więcej, monitoring zanieczyszczeń powietrza jest prowadzony lub zlecany na zamówienie właścicieli zakładów spalających odpady, a zatem nie podlega niezależnej bieżącej kontroli – mówi P. Głuszyński.

Z pełną treścią raportu można się zapoznać TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


bydgoszczanin

Komentarz #699 dodany 2016-02-08 13:48:03

A nam tłumaczyli, że spalarnie są tak teraz ekologiczne, że powietrze wokół nich robi się wręcz czystsze niż w Ciechocinku...


Piotr Barczak

Komentarz #700 dodany 2016-02-09 13:43:50

Sznowni Państwo, Ja myślę, ze ten raport bardzo szczegółowo pokazuje jak przemysł spalarniowy jest szkodliwy. Przestańmy wreszcie zatem akceptować ten PR spalarni i cementowni jakoby one były czyste! Nie pozawaljmy aby w żywe oczy opowiadano nam bajki. I tutaj apel do osób decyzyjnych: Czy jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za zanieczyszczenia powietrza i związane z tym choroby?? z pozdrowieniami, Piotr Barczak


poznaniak2

Komentarz #701 dodany 2016-07-29 11:40:35

Urzędnicy miejscy, gminni czy jak w przypadku Poznania z urzedu marszałkowskiego murem stoją za spalarniami. Nie przyjmuja do wiadomości żadnych informacji spoza gremium gloryfikujących spalarnie. Sam tego doświadczyłem. Taki radny Różański z PiS wciąż twierdzi, ze wszystko trzeba spalać, bioodpady kuchenne też. Publikowany raport mógłby być przełomem w argumentacji ale trzeba z nim dotrzeć wszędzie gdzie się da, w tym do mediów lokalnych. Ale czy nasze organizacje ekologiczne sa to zrobić?


Komentarz #13151 dodany 2018-07-30 11:06:14

Więc narzekajmy, ze źle oczyszczają i spalajmy masowo śmieci w piecykach domowych, które ani zupełnie nie spalają ani nie oczyszczają?

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024