Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Unijne prawo o opakowaniach – komentarz Jacka Wodzisławskiego

Unijne prawo o opakowaniach – komentarz Jacka Wodzisławskiego
Cza
14.12.2022, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
0

Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL, specjalnie dla Portalu Komunalnego skomentował założenia ważnego projektu dla branży recyklingu, przedstawionego przez Komisję Europejską. Celem nowego prawa jest m.in. zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych, wspieranie ponownego użycia/napełniania oraz spowodowanie, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu do 2030 r. Rolę w tym odegra również kaucja za puszki. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Więcej na temat zmian w prawie o opakowaniach można przeczytać tutaj.

Obligatoryjna kaucja na metalowe puszki napojowe

– Z perspektywy opakowań aluminiowych najważniejszym zaproponowanym przez Komisję Europejską rozwiązaniem jest obligatoryjna kaucja na metalowe puszki napojowe. Warto przypomnieć, że w Polsce aluminiowe puszki po napojach osiągają już teraz około 80 proc. poziom recyklingu. Projekt rozporządzenia zawiera możliwość wyłączenia z systemu kaucji niektórych frakcji opakowań, które konsekwentnie realizują 90-procentowy cel zbierania – mówi Jacek Wodzisławski.

I zaraz dodaje: – Projekt zawiera sugestię objęcia systemem kaucji również innych rodzajów opakowań niż butelki plastikowe i metalowe puszki do napojów. Co ciekawe wskazana została możliwość wyłączenia z systemu kaucji opakowań zawierających wina, winne produkty aromatyzowane, alkohole mocne oraz mleko i produkty mleczne.

Ekspert zwraca uwagę na nowy zakres definicji opakowań, w tym objęcie nią produktów dotychczas nie spełniających takiej definicji. – Z perspektywy frakcji opakowań aluminiowych, dostrzegamy włączenie coraz popularniejszych kapsułek służących do przygotowania napojów w tym np. kawy i czekolady. W praktyce oznacza to zwiększenie zakresu opakowań objętych obowiązkiem recyklingu, ale już teraz niektórzy dostawcy kapsułek z np. kawą prowadzą programy ich zwrotnego odbioru – analizuje prezes Fundacji RECAL.

Zdziwienie branży opakowań

– Pozytywnie oceniamy zaproponowane kategorie i parametry oceny przydatności opakowań do recyklingu, dające solidny fundament do ekomodulacji stawek opłat dla wprowadzających produkty w opakowaniach. To właśnie ekomodulacja stawek opłat oraz faktyczny zakaz krzyżowego finansowania pomiędzy poszczególnymi grupami określonymi w ekomodulacji wydają się kluczowymi elementami oczekiwanej przez branżę reformy ROP w Polsce. Przypominam, że nie tylko szeroko rozumiana branża komunalna, ale również recyklerzy i podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach, oczekują szybkiego wdrożenia prawdziwego systemu ROP. Chodzi o zniwelowanie negatywnego efektu finansowego związanego z utratą przez sortownie środków ze sprzedaży butelek PET i puszek aluminiowych, co nastąpi począwszy od 2025 roku – mówi Jacek Wodzisławski.

Zdziwienie branży opakowań aluminiowych budzi natomiast proponowane wprowadzenie celu stosowania opakowań zwrotnych w wybranych segmentach napojów na poziomie 10% w 2030 roku oraz 25% w 2040 roku. – Naszym zdaniem, opakowania charakteryzujące się wysokim współczynnikiem cyrkularności powinny być wyłączone z tych celów – podsumowuje Wodzisławski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023