Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Uniwersytet Śląski szkoli z ekopsychologii i zaprasza nauczycieli do kąpieli leśnych

Uniwersytet Śląski szkoli z ekopsychologii i zaprasza nauczycieli do kąpieli leśnych
pap/jw
04.06.2025, o godz. 13:23
czas czytania: około 3 minut
0

Uniwersytet Śląski zaprasza na warsztaty terenowe, podczas których uczestnicy zanurzą się w praktykę leśnych kąpieli i nauczą się rozpoznawać ślady zwierząt. Już 6 czerwca w katowickich Murckach odbędzie się kolejne spotkanie Akademii Edukacji Klimatyczno-Środowiskowej dla Nauczycieli (AEKŚN).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b kontrole [09.06-16.06.25]

Wydarzenie adresowane jest do nauczycieli i nauczycielek wszystkich poziomów edukacji, którzy chcą wprowadzać elementy edukacji przyrodniczej i klimatycznej do swojej codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach, mieszczącym się przy Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza. Program przewiduje zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne zajęcia w terenie.

Kąpiele leśne i rozpoznawanie śladów zwierząt

Jednym z głównych punktów programu będą kąpiele leśne prowadzone przez Katarzynę Grabkę – certyfikowaną przewodniczkę terapii leśnej, edukatorkę i prezes Fundacji Leśne Projekty. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w metodykę świadomego i zmysłowego przebywania w lesie, które, według organizatorów, może stanowić wartościowe narzędzie pedagogiczne służące m.in. redukcji stresu u uczniów i nauczycieli.

Na uczestników czekają również warsztaty z rozpoznawania śladów zwierząt, które poprowadzi dr Maja Głowacka – biolog i edukatorka związana m.in. ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Celem zajęć jest przybliżenie nauczycielom technik tropienia i interpretowania tzw. “podpisów” pozostawianych przez zwierzęta w środowisku – od tropów, przez legowiska, po ślady żerowania.

Edukacja poprzez doświadczanie

Udział w wydarzeniu zapowiedział także prof. dr hab. Piotr Skubała – biolog, ekolog i ekspert ds. etyki środowiskowej, znany z popularyzowania idei praw drzew i edukacji klimatycznej. Podczas jego warsztatów pt. “Drzewa inaczej – odkrywamy mądrość lasu” uczestnicy zapoznają się z naukowymi podstawami funkcjonowania ekosystemów leśnych i poznają propozycje ćwiczeń edukacyjnych dla uczniów.

Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się również warsztaty “Roślinne Księgi Przyrody” prowadzone przez Agatę i Alicję Kloczkowskie z Fundacji Tree Your Mind. Zajęcia mają przygotować nauczycieli do prowadzenia kreatywnych działań przyrodniczych z dziećmi z wykorzystaniem zmysłów i pamiętników botanicznych.

Zwieńczeniem dnia będzie warsztat z zakresu ekopsychologii, zatytułowany “Przyroda moją nauczycielką”, który poprowadzi dr Ryszard Kulik – psycholog, publicysta i promotor głębokiej edukacji ekologicznej. Celem zajęć jest pogłębienie refleksji nad rolą natury w kształtowaniu postaw empatii, uważności i odpowiedzialności za środowisko.

Codzienna praca nauczycieli

Organizatorzy podkreślają, że wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i mogą być bezpośrednio wykorzystane w codziennej pracy nauczycieli. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a uczestnicy proszeni są o przygotowanie się do zajęć terenowych – obowiązuje odpowiedni strój, prowiant i środki ochrony przed kleszczami.

Inicjatywa, nazwana Akademią Edukacji Klimatyczno-Środowiskowej, ma na celu przekazanie wiedzy oraz nowoczesnych metod nauczania o kryzysie klimatycznym – nie tylko na lekcjach przyrody, ale także j. polskiego, matematyki, religii czy wychowania fizycznego.

W pilotażu bierze udział 80 nauczycieli z 20 szkół podstawowych z różnych części województwa – od Ustronia, przez Zabrze, po Katowice. Pracują w interdyscyplinarnych tandemach, mając za zadanie wypracować nowe metody pracy z uczniami. Spotkania w ramach Akademii zaplanowano do końca grudnia br., a ich zwieńczeniem będzie stworzenie otwartej platformy edukacyjnej dla wszystkich nauczycieli regionu.

Projekt powstaje przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także Śląskiej Kurator Oświaty. Jego dofinansowanie wyniosło 90,4 tys. zł.

Pilotaż edukacji klimatycznej na Śląsku ma również szansę stać się ogólnopolskim wzorem – Ministerstwo Edukacji Narodowej analizuje możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań w nowej podstawie programowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025