Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

UOKiK: Ponad 7,2 mln zł kar dla firm wywożących odpady w aglomeracji poznańskiej. Kto i ile ma zapłacić?

UOKiK: Ponad 7,2 mln zł kar dla firm wywożących odpady w aglomeracji poznańskiej. Kto i ile ma zapłacić?
MŁ/PAP
06.02.2023, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad 7,2 mln zł kar za zmowę przetargową nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na siedem firm wywożących odpady na terenie aglomeracji poznańskiej - podał w poniedziałek Urząd. Według UOKiK przedsiębiorstwa utworzyły konsorcjum, by nie rywalizować w przetargach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary za zmowę przetargową na siedmiu przedsiębiorców zajmujących się m.in. odbiorem odpadów.
  • Utworzone przez firmy konsorcjum służyło ograniczeniu  konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez związek gmin aglomeracji poznańskiej.
  • Zmowy przetargowe są szczególnie szkodliwe, gdy dotyczą zamówień publicznych, ponieważ narażają na straty ogół społeczeństwa.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK “W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy mogą brać udział w przetargach w formie konsorcjum. Prawo dopuszcza możliwość startu przedsiębiorców w przetargu w ramach konsorcjum. Jeśli jednak firma może samodzielnie wykonać usługi lub mogą być one zrealizowane przez mniejszą liczbę podmiotów, to przystąpienie do przetargu w formie konsorcjum może zostać uznane za ograniczającą konkurencję zmowę przetargową.”

UOKiK: To porozumienie ograniczające konkurencję

W komunikacie UOKiK wyjaśniono, że za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych prezes UOKiK nałożył na przedsiębiorstwa łączną karę w wysokości 7 224 222,21 zł. W zmowie miały brać udział: Remondis Sanitech Poznań, PreZero Dolny Śląsk, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, EKO-TOM Turguła, ORDO Poznań, Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom i KDS.


 Chcieli uniknąć rywalizacji?

Cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaznaczył, że przedsiębiorstwa utworzyły konsorcjum, by uniknąć rywalizacji o zamówienia. – Firmy brały wspólnie udział w przetargach, dzieląc się zamówieniem, zamiast o nie konkurować. Ograniczenie liczby ofert w przetargu zmniejsza poziom presji konkurencyjnej, a w konsekwencji prowadzi do wyższych cen. Taka praktyka jest niedopuszczalna i stanowi bardzo poważne naruszenie prawa – podkreślił Chróstny.

Ilu przetargów dotyczy sprawa?

UOKiK podał, że konsorcjum ukaranych firm wzięło udział w 15 przetargach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych organizowanych przez Związek Międzygminny “Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” na lata 2018-2022. Postępowania obejmowały teren Poznania oraz ośmiu okolicznych gmin.

“W większości przypadków wygrało konsorcjum siedmiu przedsiębiorców, a po pozyskaniu zlecenia poszczególne firmy działały samodzielnie na terenie, który był przez nie obsługiwany w poprzednich latach” – podano w informacji UOKiK. Podkreślono, że o te same zlecenia firmy mogły ubiegać się oddzielnie lub zawiązując współpracę z mniejszą liczbą partnerów.

Kto i ile ma zapłacić?

Jak informuje UOKiK za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych, Prezes UOKiK nałożył łączną karę w wysokości: 7 224 222,21 zł. Oto jak rozłożone zostały nałożone kary:

  • 4 539 078,26 zł na Remondis Sanitech Poznań
  • 1 363 499,98 zł na PreZero Dolny Śląsk
  • 473 761,15 zł na Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys
  • 404 869,15 zł na EKO-TOM Turguła
  • 112 331,47 zł na ORDO Poznań
  • 176 643,82 zł na Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom
  • 154 038,38 zł na KDS

Jak wskazano w komunikacie, za “lidera konsorcjum i inicjatora porozumienia naruszającego konkurencję” uznano firmę Remondis Sanitech Poznań, na którą nałożono ponad 4,5 mln zł kary.

Decyzja UOKiK o ukaraniu firm nie jest prawomocna, a przedsiębiorstwa mogą się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

“Oświadczamy, że stanowczo nie zgadzamy się z treścią Decyzji.” – poinformował Zarząd REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. Pełną treść oświadczenia REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. można przeczytać tutaj

Oświadczenie REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. w związku z decyzją UOKiK dot. zmowy przetargowej

Oświadczenie REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. w związku z decyzją UOKiK dot. zmowy przetargowej

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024