UOKiK zarzuca zmowę przetargową. Firmy odpadowe odpowiadają

UOKiK zarzuca zmowę przetargową. Firmy odpadowe odpowiadają
jwo
06.05.2020, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
1

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zarzucił siedmiu firmom odpadowym, że ich konsorcjum prowadziło praktyki monopolistyczne w Poznaniu i okolicznych gminach. Poprosiliśmy przedsiębiorstwa o komentarz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca, że założone przez podejrzanych konsorcjum służyło do ograniczenia konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez gminy w Wielkopolsce. Należały do niego: Remondis Sanitech Poznań, Suez Zachód, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, KDS, Eko-Tom Turguła, Ordo Poznań i Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom.

Zdaniem Prezesa UOKiK mogło tak być w piętnastu przetargach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych na lata 2018 – 2022 organizowanych przez związek GOAP obejmujący Poznań i osiem okolicznych gmin.

GOAP jako pierwszy odniósł się do sprawy, informując, że “nie jest podmiotem ani stroną w prowadzonym przez UOKiK postępowaniu. W dotychczasowych działaniach urzędu związek uczestniczył w sposób przewidziany przepisami prawa, przekazując wszystkie wymagane w toku postępowania informacje”.

Zmowa przetargowa na rynku odpadów. Prezes UOKiK stawia zarzuty (aktualizacja)

Firmy odpadowe odpowiadają na zarzuty UOKiK

Jedna z firm w konsorcjum – Suez Zachód – wydała oświadczenie w sprawie. “UOKiK, realizując swoje zadania, dokonuje weryfikacji działań różnych uczestników rynku pod kątem zgodności z zasadami konkurencji. W postępowaniu dotyczącym odbioru odpadów z terenu GOAP, Urząd analizuje kwestie dotyczące powszechnie stosowanej w ramach zamówień publicznych instytucji konsorcjum” – tłumaczy firma.

“Zapisy przetargowe w tym przypadku wymagały od spółki Suez Zachód udziału w konsorcjum, aby możliwym było spełnienie wszystkich wymagań dotyczących odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. Cały ten proces wymagał skomplikowanej logistyki, zapewnienia ogromnego zaplecza technicznego i technologicznego. Celem i efektem takich działań było zwiększenie efektywności i obniżenie ceny z korzyścią dla Zamawiającego i mieszkańców” – dodaje zarząd spółki.

“Suez Zachód w pełni współpracuje z Urzędem i będziemy przekazywać stosowne informacje” – zapewniają przedstawiciele firmy.

“To dla nas duże zaskoczenie”

– Decyzja o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie ewentualnych naruszeń przepisów prawa antymonopolowego jest dla nas dużym zaskoczeniem. Fakt utworzenia konsorcjum był związany przede wszystkim ze zdolnością do wykonania zadań i spełnienia warunków postawionych przez zamawiającego – mówi Hanna Surma, wiceprezes zarządu Remondis Sanitech.

– W kwestii ceny za usługę odbioru odpadów na terenie gmin zrzeszonych w GOAP należy wskazać, że obowiązujące stawki należą do najniższych w kraju – zaznacza Hanna Surma.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


werwer

Komentarz #58443 dodany 2020-05-06 14:09:51

dziwnie dziala to panstwo, przeciez co jest dozwolone to nie jest zabronione...w konsorcja moga sie laczyc firmy do woli i nikomu nic do tego, jak jest za duza konkurencja to firmy musza robic po kosztach i bankrutuja albo sa zrywane umowy, jak firmy sie dogadaja i chca wspoldzialac i przy ty cos zarobic to od razu jest larum ze nieuczciwa konkurencja...wspolpraca miedzy firmami powinna byc promowana a nie wycinka i walka na byc albo nie byc bo kryterium najnizszej ceny to patologia

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024