1 / 3

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na rzece Ner, gdzie na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb – powiedziała PAP w sobotę w południe rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

 

Rzeczniczka przekazała, że w sprawie śniętych ryb na Nerze wojewoda jest w kontakcie z marszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Schreiberem.”Na razie trwają badania. Monitorujemy i analizujemy sytuację. Znaczną liczbę śniętych ryb znaleziono na rzece Ner w trzech miejscach na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego ” – podkreśliła w rozmowie z PAP Zalewska.

Ner to rzeka przepływająca przez województwa łódzkie i wielkopolskie stanowiąca prawy dopływ Warty.

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner (prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Po pierwszej w nocy Państwowa Straż Pożarna i Policja dokonywały inspekcji stanu rzeki na całej długości.

Na razie wojewoda wydał rekomendacje

– Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać. Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił dziś na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek (wtorek/środa)

Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego (14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Aktualny stan sytuacji

Podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego. Pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru. Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia. Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do w.w. czynności,

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj