Ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta

Ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta
jwo
06.10.2015, o godz. 9:49
czas czytania: około 2 minut
2

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę antysmogową. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ma ułatwić samorządom walkę z zanieczyszczeniami powietrza poprzez eliminację najbardziej trujących urządzeń grzewczych i stosowanych w nich paliw.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tzw. ustawa antysmogowa przewiduje, że  sejmik województwa będzie mógł, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji i urządzeń, w których następuje proces spalania, w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki. Ma to pomóc samorządom w ograniczaniu negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. W konsekwencji zmniejszyć ma się zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza.

Uchwała określa granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji.

Uchwała będzie mogła też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Nowelizacja da możliwość kompensacji emisji przez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czego obecne prawo nie przewiduje. Ma też ograniczyć stawianie ekranów akustycznych przy polach czy lasach.

– To bardzo ważny dzień dla czystego powietrza w Polsce. Dzięki antysmogowej poprawce władze samorządowe zyskały realne narzędzie do ograniczania niskiej emisji – nic nie stoi już na drodze do tego aby zaczęły walkę z zanieczyszczeniem powietrza na szeroką skalę. Czekamy na pierwsze decyzje samorządów w tej sprawie. Brak działań w tym obszarze nie może być już usprawiedliwiany brakiem regulacji. Co więcej, wymiana najbardziej trujących pieców może być dotowana zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Ustawa antysmogowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Aktualizacja: Kancelaria Prezydenta RP oficjalnie potwierdziła podpisanie nowelizacji. – Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 6 października podjął decyzję o podpisaniu ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. „ustawy antysmogowej” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Wróżka Brukselska

Komentarz #1994 dodany 2015-10-06 19:44:45

wpolityce.pl/polityka/267608-andrzej-duda-w-radiu-koszalin-o-atakach-ze-strony-platformy-ustawie-antysmogowej-i-relacjach-z-rosja-jestem-blokowany-ale-moim-obowiazkiem-jest-dzialac-bede-robil-swoje


Prezydent podpisał ustawę o ZSEE - Portal Komunalny

Komentarz #1995 dodany 2015-10-07 08:51:37

[…] – eksperci debatują o osadach ściekowych [ZDJĘCIA]Remont szczecińskiej nekropolii zakończonyUstawa antysmogowa podpisana przez prezydenta   Eko kalendarium Chorzów IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Innowacyjne […]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024