Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

– Od nas zależy czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę, ładniejsze gminy i miasta, czy uporządkujemy trudną, żywiołowo rozwijające się zjawisko powstających wszędzie reklam – mówił Bronisław Komorowski po podpisaniu ustawy. Ustawa była prezydencką inicjatywą. Uroczystość podpisania odbyła się w piątek przed południem na terenie Warszawskiej Stacji Filtrów.

Prezydent powiedział, że ustawa ma na celu pomóc samorządom w uporządkowaniu wielu kwestii trudnych, także w zakresie reklam. Zwrócił uwagę, że Warszawa ma dużo więcej reklam niż np. Paryż. – To samo w sobie powinno stanowić ostrzeżenie i zachętę, aby to zjawisko nie tyle likwidować, ale uporządkować – podkreślił.

Kontrowersje i niedociągnięcia

Ustawa ma jednak swoich przeciwników. Niektórzy określają ją jako “bubel prawny”, ostrzegając, że przepisy mogą zostać niesłusznie wymierzone we właścicieli nieruchomości, nie zaś w reklamodawców. Choć gminy będą mogły nakładać na reklamodawców dodatkowe, indywidualnie ustalone opłaty, kontrowersje wzbudza też zapis o maksymalnej wysokości kar. Po pracach nad ustawą komisji nadzwyczajnej wysokość grzywny ograniczono do 5 tys. zł. Na dodatek może być ona nałożona tylko jeden raz, co według działaczy społecznych (np. inicjatorów kampanii “Wysoka Izbo! Posprzątajmy reklamy”, do której przyłączyło się ponad 20 stowarzyszeń i ośmiu prezydentów miast) wcale nie powstrzyma szpecących miasta bannerów.

Ustawa wejdzie w życie 11 września 2015 r. Pierwszy projekt ustawy trafił do Sejmu latem 2013 r., zaś ostateczny kształt przyjęto 30 marca tego roku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. A co by tak było, gdyby pan Komorowski najpierw podpisał ustawę o poprawie perspektyw życia Polaków w własnym kraju?

    Czemu o tym on nie pomyśli !!!

Skomentuj