Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ustawa o samorządzie gminnym: zastępca automatycznie następcą

Ustawa o samorządzie gminnym: zastępca automatycznie następcą
Bartłomiej Leśniewski
19.04.2024, o godz. 7:32
czas czytania: około 2 minut
0

Senat przyjął z poprawkami nowelę ustawy o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - na posła, senatora lub europarlamentarzystę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Nowelizację poparło wszystkich 87 senatorów biorących udział w głosowaniu.

Poprawki

Wcześniej Senat przyjął trzy poprawki dotyczące m.in. uzupełnienia regulacji w celu wskazania w przepisie kompetencyjnym wszystkich osób uprawnionych do pełnienia funkcji wójta w razie wygaśnięcia mandatu. Przyjęte poprawki zostały zaproponowane w środę na połączonym posiedzeniu senackich komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz komisji ustawodawczej przez Biuro Legislacyjne Senatu.

Senat odrzucił natomiast poprawkę zgłoszoną przez senator Annę Bogucką (PiS). Poprawka ta dotyczyła przesunięcia momentu wygaśnięcia mandatu radnego i wójta, który został wybrany na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego na dzień pierwszego posiedzenia organu do którego został wybrany.

Dzień publikacji wyników wyborów

Nowela zakłada, że mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany na posła lub senatora, wygaśnie z dniem opublikowania oficjalnych wyników wyborów w Dzienniku Urzędowym (według obecnie obowiązujących przepisów, wójt traci mandat w dniu wyborów). Następcą wójta wybranego na posła lub senatora zostaje jego zastępca, a jeśli jest ich kilku – pierwszy zastępca. Jeśli w gminie nie powołano zastępcy wójta albo został on odwołany, osobę pełniącą funkcję wójta wyznacza premier.

Nowelizacja przewiduje też, że po odwołaniu wójta, jego zastępcy pozostają na stanowisku; dopiero nowy wójt powołuje swojego zastępcę, a dotychczasowych odwołuje.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym trafi teraz ponownie do Sejmu, który zdecyduje o losie poprawek.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024