Produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych nie mogą zawierać m.in. mielonego lub sproszkowanego bambusa. Składniki takie są niedozwolone – poinformował w piątek 2 lipca Główny Inspektorat Sanitarny.

„Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych nie mogą mieć innych dodatków (składników), takich jak mielony lub sproszkowany bambus oraz inne składniki roślinne, takie jak kukurydza i inne substancje roślinne np. włókna traw, ryż, konopie” – czytamy na stronie GIS.

Wyjaśnił, że takie składniki są niedozwolone do stosowania w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a produkty zawierające te składniki należy traktować jako nielegalne.

Jak podał sanepid zgodnie z przepisami unijnymi dozwolona jest produkcja materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością wyłącznie z dopuszczonych dodatków oraz substancji wyjściowych, które ulegają przemianom w wyniku reakcji chemicznej tworząc produkt. Ich wykaz zawiera około 900 różnych substancji. Nie obejmuje on bambusa i wielu podobnych materiałów pochodzenia roślinnego.

Ponadto GIS zwrócił uwagę na to, że produkty zawierające mielony lub sproszkowany bambus lub inne substancje roślinne są fałszywie reklamowane jako „naturalne”, „organiczne”, „przyjazne dla środowiska” lub „nadające się do recyklingu”, podczas gdy nie nadają się do recyklingu ani kompostowania. „W związku z tym taka reklama i prezentacja wprowadza konsumentów w błąd” – zakomunikował GIS.

Równocześnie podał, że Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi UE rozpoczęła kontrolę dotyczącą materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, importowanych z państw trzecich, zawierających niedozwolony składnik – mielony lub sproszkowany bambus. W tej akcji biorą udział organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czytaj więcej

Skomentuj