Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Uwaga! W Gdańsku znów odbędzie się Zielona Retencja

Uwaga! W Gdańsku znów odbędzie się Zielona Retencja
20.05.2024, o godz. 10:13
czas czytania: około 3 minut
0

Zielona Retencja to wydarzenie, które wyznacza nowe standardy w podejściu do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych przy wykorzystaniu zieleni. Konferencja odbędzie się w Gdańsku, mieście wielokrotnie docenianym za gospodarowanie wodami opadowymi. To tutaj powstaje najwięcej ogrodów deszczowych, niecek retencyjnych i mini lasów deszczowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

 Wydarzenie zaplanowano na 19-21 czerwca 2024 r., aby wyjazd służbowy był jeszcze bardziej inspirujący. Organizatorami są Gdańskie Wody, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie i Gdańska Fundacja Wody. Zapisy na www.zielonaretencja.pl

Dlaczego warto dołączyć?

Konferencja Zielona Retencja to esencja praktyki i teorii dotyczącej wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych. Eksperci z różnych dziedzin prowadzą warsztaty, pokazy, dyskusje i prelekcje, dostarczając uczestnikom konkretnych narzędzi i umiejętności potrzebnych do skutecznych działań na rzecz retencji wód opadowych i adaptacji do zmian klimatu. Tegoroczna edycja skupi się szczególnie na tym, jak zacząć.

– Rozwój, modernizacja i utrzymanie infrastruktury związanej z zarządzaniem wodą – tak, ale nie tylko. Zielona Retencja to przestrzeń, w której definiujemy konkretne wyzwania i pokazujemy, jak można podejść do ich rozwiązania. Mówimy o nich od etapu projektowania przez wykonawstwo i utrzymanie. Efekty pokazujemy w terenie. Trzonem naszej konferencji są zajęcia praktyczne. Naszą ambicją jest budowanie społeczności, która będzie dzielić się swoimi doświadczeniami – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

–  Program został przygotowany tak, by zaciekawił zarówno tych “zielonych” w temacie zielonej retencji, jak i tych, którzy są już na etapie wdrożeniowym. To kompendium wiedzy od praktyków dla praktyków – dodaje Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach.

Praktycznie i klimatycznie!

Jednym z unikatowych elementów konferencji jest możliwość udziału w warsztatach terenowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak planować, projektować i utrzymywać ogrody deszczowe. Skomponują własną rabatę retencyjną i posadzą w niej rośliny. Praktycy zdradzą, czym jest retencyjny jeż czy szczerbate krawężniki. W tym roku planowana jest także rowerowa wycieczka po gdańskich ogrodach deszczowych, komputerowe warsztaty z modelowania hydrodynamicznego i wyznaczania ścieżek spływu na podstawie ukształtowania terenu miasta Rumi. Prelegenci opowiedzą także o retencji leśnej, wytycznych do aktualizacji MPA czy skuteczności zieleni retencyjnej w pochłanianiu CO2. To doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć i poznać, jak funkcjonują rozwiązania z zakresu retencji wód deszczowych oraz dowiedzieć się, z jakich narzędzi warto korzystać, by efektywnie zarządzać systemem retencji.

Różne branże, jeden cel

Integracja różnych branż oraz nawiązywanie nowych, wartościowych znajomości biznesowych są ważną częścią wydarzenia. Prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska, zarówno w roli prelegentki, dyskutantki, jak i uczestniczki oraz naukowczyni, opowie o tym, jak zacząć wdrażać zieloną retencję w miastach. O dobrych praktykach w zakresie renaturyzacji wód opowie zastępca Dyrektora ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem, Agnieszka Zientara. Do współtworzenia konferencji zostali zaproszeni także m.in. Janusz Bohatkiewicz (Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Politechnika Krakowska), Piotr Czarnocki (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Barbara Rajkowska (IOŚ), Piotr Nieznański (WWF), Paweł Sikorski (Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”), Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody), Patrycja Wolińska-Bartkiewicz (ZWiK Szczecin) i Piotr Ziętara (Wodociągi Miasta Krakowa). Pełen program dostępny na www.zielonaretencja.pl

Networking

Organizatorzy zadbali o to, by nadmorski klimat sprzyjał swobodnej wymianie myśli i doświadczeń. Pierwszego dnia zaproszą uczestników na kolację na plaży, a wieczorem drugiego dnia na tańce. Tradycyjnie odbędzie się też retencyjny HYDE PARK, na którym nie ma trudnych pytań.

Partner strategiczny: Invest Gda

Patronat honorowy: PGW Wody Polskie

Partnerzy wydarzenia: Miasto Gdańsk, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ACO Polska, Aquanet Retencja, DHI, PM Ecology, SCALGO, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Pomorskie Forum Wodociągowe, Polski Kongres Drogowy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024