Veolia dzierżawi sieć ciepłowniczą od Słupcy

Veolia dzierżawi sieć ciepłowniczą od Słupcy
13.08.2019, o godz. 8:03
czas czytania: około 2 minut
0

Spółka Veolia Zachód podpisała w lipcu kontrakt na dzierżawę 17 km miejskiej sieci ciepłowniczej w Słupcy. Umowa z gminą została zawarta na 15 lat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Słupca położona w środkowo-wschodniej Wielkopolsce jest stolicą powiatu. Mieszka w niej prawie 14 tys. mieszkańców. Miasto jest jednym z większych ośrodków przemysłowych we wschodniej części regionu.

– Dzięki przyjętemu modelowi współpracy, czyli dzierżawie, jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom doskonałą jakość usług, a jednocześnie wesprzeć samorządy w modernizacji systemów ciepłowniczych, które pozostają ich własnością – mówi Dariusz Musiał, prezes zarządu Veolia Zachód.

Liczy się też cena

– Jako Rada Miasta musieliśmy mieć pewność, że zarówno treść umowy, jak i wynegocjowane warunki zagwarantują mieszkańcom odpowiedni poziom usług oraz cenę za dostarczane ciepło. Wsłuchując się w głosy zarówno za, jak i przeciw, w toku negocjacji udało się wypracować porozumienie, które pozwoliło na podjęcie decyzji –  powiedział Andrzej Szymkowiak, przewodniczący Rady Miasta w Słupcy.

Veolia Zachód będzie zarządzała zarówno wytwarzaniem, jak i przesyłem ciepła w Słupcy dla blisko 270 odbiorców – spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, szkół, przedszkoli, urzędów, pawilonów handlowo-usługowych oraz odbiorców indywidualnych. W ramach podpisanej na 15 lat umowy firma planuje sprzedaż ciepła na poziomie 140 tys. GJ rocznie.

Skoncentrowanie działań wytwórczych i operacyjnych przez Veolię Zachód pozwoli na zoptymalizowanie funkcjonowania systemu ciepłowniczego w mieście przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony system zdalnego odczytu liczników ciepła oraz inne systemy wpływające na poprawę jakości świadczonych usług.

Ciepło także z odpadów

– Wydzierżawienie sieci ciepłowniczej sprawi, że wytwarzanie ciepła i przesył będą skoncentrowane w jednych rękach, co tym samym obniży koszty funkcjonowania firm odpowiedzialnych za wytwarzanie i dostarczanie ciepła i bezpośrednio przełoży się na wysokość taryfy. W konsekwencji doprowadzi to do zmniejszenia łącznych kosztów dla odbiorcy ciepła na terenie miasta – komentuje Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy.

Planowana jest również systematyczna modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej w mieście. Podejmowane działania mają zmierzać do ograniczenia emisji CO2 i pyłów, a także do rozwoju mechanizmów gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki pozyskaniu dostępu do sieci ciepłowniczej Veolia będzie mogła wykorzystać również ciepło odpadowe z zakładów przemysłowych w Słupcy do produkcji ciepła i ciepłej wody użytkowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024