Do końca 2014 roku część Veolii zajmująca się wytwarzaniem i dostawami ciepła systemowego funkcjonowała pod nazwą Dalkia. Zmiana marki wynika z międzynarodowych uzgodnień między akcjonariuszami. Veolia i EDF – przez długi czas współakcjonariusze Dalkii – rozdzieliły swoje aktywa. EDF przejął działalność Dalkii we Francji, a spółki Dalkii na świecie pozostały w grupie Veolia i teraz posługują się w komunikacji wyłącznie jedną marką. Ta zmiana dla klientów nie wiąże się z żadnymi formalnościami.
Veolia jest obecnie największą firmą na polskim rynku sieci ciepłowniczych i trzecim dostawcą ciepła systemowego wytwarzanego w skojarzeniu (kogeneracja). Obsługuje 1,9 mln mieszkańców, nadzoruje funkcjonowanie blisko 3,5 tys. km sieci ciepłowniczych.
Na całym świecie Veolia zaopatruje w wodę 94 milionów osób, generuje 54 mln MWh energii rocznie, wykorzystuje 38 mln ton odpadów do odzysku materiałów i energii. Firma podkreśla, że jej szczególnym priorytetem są innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę funkcjonowania i polepszenia jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców miast. Wdrożenie najnowszych technologii w ciepłownictwie staje się ważnym elementem idei „smart city”, która stała się ważnym elementem strategii Veolii na najbliższe lata. Firma planuje więc rozwój istniejących i nowych Inteligentnych Sieci Ciepłowniczych i to nie tylko w wielkich polskich aglomeracjach, ale i mniejszych miastach. – Współczesne miasta potrzebują już nie tylko ciepłych grzejników, ale szukają kompleksowych rozwiązań dla efektywnego zarządzania ciepłem – mówi Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. – Dzięki nowoczesnym urządzeniom pomiarowym i bezpośredniej transmisji danych potrafimy zachować komfort cieplny przy jednoczesnej oszczędności energii. Wdrażane przez nas Inteligentne Sieci Ciepłownicze zmniejszają emisję szkodliwych substancji, optymalizują koszty dzięki ograniczaniu ubytków energii i dostosowaniu dostawy ciepła do warunków pogodowych – dodaje.
W pełni rozwinięty system telemetrii i telesterowania działa w Poznaniu, gdzie monitoring i zdalne sterowanie obejmuje wszystkie komory i przepompownie, źródła ciepła oraz węzły ciepłownicze. Kolejny projekt inteligentnej Sieci Ciepłowniczej wykorzystujący łączność bezprzewodową do zarządzania siecią ciepłowniczą wdrażany jest w Warszawie. Ma on charakter pionierski z powodu wielkości warszawskiej sieci ciepłowniczej (warszawska sieć ciepłownicza to największy tego typu system w całej Unii Europejskiej). System po uruchomieniu zredukuje straty ciepła, ograniczy emisję CO2 o ponad 14 tys. ton rocznie (równoważne posadzeniu 1 mln drzew), zwiększy wydajność sieci, zoptymalizuje dobór oraz zakup energii w źródłach.
W Poznaniu, Łodzi i Warszawie Veolia oferuje także usługę efektywnego zarządzania energią w budynkach (BES – Building Energy Servicess). Dla każdego obiektu wybierany jest optymalny wariant wykorzystania ciepła. W tym celu badana jest efektywność dystrybucji ciepła, analizowana konstrukcja budowlana i instalacje w budynku. Po przeprowadzeniu prac optymalizacyjnych i dostarczając ciepło w oparciu o wiedzę i najlepsze praktyki Veolii można osiągnąć kilkanaście procent redukcji zużycia ciepła. 12% rocznej redukcji to wynik, który osiągnął w siedmiu budynkach Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, jeden z podmiotów, który podpisał umowę na efektywne zarządzanie energią.
Komentarze (0)