Veolia zbuduje w Tarnowskich Górach system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Veolia zbuduje w Tarnowskich Górach system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem
PAP/dom
27.07.2021, o godz. 14:05
czas czytania: około 3 minut
0

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Budowa efektywnego energetycznie systemu wpisuje się w strategię Grupy Veolia term. Zgodnie z nią, do końca 2030 r. wyeliminujemy węgiel we wszystkich systemach, którymi zarządzamy – zadeklarowała prezes Grupy Veolia term Magdalena Bezulska, wskazując, iż tarnogórski projekt jest pierwszym w takim zakresie w skali Grupy.

W ramach przedsięwzięcia w ciepłowni w Tarnowskich Górach powstanie zespół kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym o łącznej mocy 4 megawatów, wraz z kotłownią opalaną paliwem z biomasy leśnej o mocy 12 megawatów. Inwestycję uzupełni zespół kogeneracyjny o mocy 1 megawata cieplnego i 0,99 megawata elektrycznego, wykorzystujący gaz ziemny i biogaz z lokalnej oczyszczalni ścieków.

– Budowa nowego systemu zostanie zakończona do maja 2023 r. Realizacja inwestycji pozwoli na eliminację ponad 50 proc. paliwa węglowego – poinformował inwestor. 18 mln zł na inwestycję przeznaczyły fundusze ekologiczne: wojewódzki w Katowicach i Narodowy w Warszawie.

Strategicznym celem Grupy Veolia jest eliminacja węgla do 2030 r. i osiągniecie pełnej neutralności klimatycznej do roku 2050. Drogą do realizacji tego celu są projekty służące zmianie obecnego miksu paliwowego i zastąpienie węgla paliwem gazowym, odnawialnymi źródłami energii i energią pochodzącą z odzysku – zarówno z procesów technologicznych, jak i termicznego przekształcania odpadów.

Prezes i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce Frederic Faroche ocenił, że transformacja energetyczna jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoją energetyka, przemysł i społeczeństwo, zaś droga do bezemisyjnej gospodarki nie polega tylko na eliminacji węgla z największych elektrowni i systemów ciepłowniczych.

– To właśnie takie inwestycje jak ta w Tarnowskich Górach – w wysokosprawne systemy energetyczne, pozwalają na efektywną produkcję ciepła i energii elektrycznej, wspierając transformację i rozwój lokalnych gospodarek – przekonywał dyrektor. Tarnogórskie przedsięwzięcie weszło już w fazę realizacji – podpisano kontrakty z wyłonionymi w przetargach wykonawcami.

Przedstawiciele Grupy Veolia wyliczyli, że uruchomienie systemu w Tarnowskich Górach ograniczy zużycie węgla o 13 tys. ton oraz zredukuje emisję dwutlenku węgla o ponad 13,5 tys. ton rocznie. Zmniejszy się też emisja pyłów, dwutlenku siarki i tlenku azotu.

Budowa zespołów kogeneracyjnych w Tarnowskich Górach uzyskała łącznie 18 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Veolia term, poprzez swoje spółki zależne, jest dostawcą ciepła w 67 miastach w Polsce. Grupę Veolia term tworzy sześć firm: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Cała Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4,6 tys. pracowników; prowadzi działalność w 123 miejscowościach, zaś w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024