Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Bałtyku zalega 40 tys. ton amunicji

W Bałtyku zalega 40 tys. ton amunicji
kb
04.09.2015, o godz. 12:35
czas czytania: około 1 minuty
0

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni koordynuje pilotażowy projekt poszukiwania, oceny stanu technicznego oraz możliwości wydobycia amunicji chemicznej zatopionej w polskich obszarach morskich oraz rewitalizacji hałdy fosfogipsów w Wiślince.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Celem jest przede wszystkim inwentaryzacja, określenie możliwości wydobycia oraz oszacowanie ryzyka dla środowiska morskiego, jakie powoduje amunicja. Przedsięwzięcie będzie realizowane na obszarze Głębi Gdańskiej i Zatoki Puckiej. Inicjatywę wesprą liczne instytucje, m.in.: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Morski oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

W trakcie spotkania pod koniec sierpnia br. z władzami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni minister środowiska, Maciej Grabowski, podkreślił dużą wagę tego przedsięwzięcia. – W Bałtyku zalega ok. 40 tys. ton chemicznych środków rażenia z czasów II wojny światowej, co stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska. Będę wspierał starania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni o uzyskanie dofinansowania z Programu LIFE na realizację tego projektu.

Natomiast składowisko odpadów w Wiślince powstało na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. W 2008 roku zakończono jego eksploatację, a w 2009 r. rozpoczął się proces rekultywacji. Obecnie składowisko jest odpowiednio zabezpieczone i spełnia wymagane normy środowiskowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024