1 / 6

Pracownia Ennead Architects wygrała międzynarodowy konkurs na stworzenie w Chinach nowego rezerwatu przyrody położonego na wyspie u ujścia rzeki Jangcy. Celem tego ambitnego projektu jest ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin dotkniętych powszechnym zanieczyszczeniem środowiska, przywrócenie lokalnej bioróżnorodności oraz podniesienie społecznej świadomości o konieczności ochrony przyrody wzdłuż najdłuższej chińskiej rzeki.

Projekt „Rezerwat przyrody jesiotra chińskiego u ujścia rzeki Jangcy” prowadzony jest przez Thomasa Wonga z biura Ennead przy wsparciu architektów z pracowni Andropogon. Na obszarze 17,5 ha powstanie m.in. budynek o powierzchni 135 tys. m kw., w którym znajdzie się olbrzymie akwarium oraz dział badań. Wybudowany zostanie także kompleks wewnętrznych i zewnętrznych basenów do hodowli jesiotra chińskiego oraz morświna, a także zaplecze badawcze poświęcone reintegracji tych zwierząt z przyrodą.

Projekt budynku to falujące powierzchnie fasad i łagodnie wygięte drewniane żebra, łączące trzy skrzydła budynku. Całość pokryta będzie dachem z przezroczystego tworzywa PTFE, maksymalizującego naświetlenie wnętrz. Zastosowane zostaną najnowsze osiągnięcia inżynieryjne, m.in. system konstrukcyjny z drewna klejonego krzyżowo czy geotermalne instalacje grzewcze oraz chłodzące.

Na powstałych mokradłach nasadzona zostanie lokalna flora, w tym rośliny wodne umożliwiające szybką sekwestrację dwutlenku węgla oraz ułatwiające procesy biofiltracyjne dla wody dostarczanej do akwarium. Na zewnątrz odtworzona zostanie linia brzegowa rzeki Jangcy, a podwieszane chodniki i rozległe tarasy widokowe, łączące elementy kampusu, umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w naturalny krajobraz.

Jesiotr chiński (Acipenser sinensis) z rodziny jesiotrowatych występuje jedynie w Państwie Środka, głównie w nurcie rzeki Jangcy. Żyje do 40 lat, może osiągać długość nawet 200 cm i ważyć 500 kg. Samica składa jaja 3-4 razy w ciągu swojego życia, jednak przeżywa zaledwie 1% młodych osobników. Do 2000 r. pozyskiwano z niego w dużych ilościach czarny kawior. Obecnie objęty jest ścisłą ochroną i jego populacja powoli się odnawia. W Chinach gatunek ten traktowany jako skarb narodowy.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj