We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Do przerabiania nieczystości wykorzystuje się tam… kwiaty.

Nie jest to nowa instalacja, gdyż budowla powstała w 2010 r., ale zyskuje coraz większą popularność, stając się atrakcją turystyczną. Zamiast chemikaliów do oczyszczania ścieków wykorzystywane są tam rośliny. Rolę czyścicieli odgrywają… hiacynty, rzęsa wodna oraz lilie. Odpady najpierw trafiają do basenu z piaskiem, a następnie brudna woda spływa do miejsca, gdzie bakterie rozkładają nieczystości. Ostatnim etapem oczyszczania jest oczko wodne pełne roślin. Te żywią się odpadami, a z basenu wypływa czysta woda.

 

Projekt instalacji od początku zakładał wykorzystanie mokradeł, które naturalnie oczyszczają wodę. Aby przyspieszyć proces biodegradacji, dodatkowo dozuje się tlen. Cała oczyszczalnia jest nowoczesna i obsługuje się ją za pomocą specjalnego kokpitu z panelem sterującym i monitoringiem – zarówno parametrów, jak i obrazu z kamer przemysłowych. W ciągu kilku ostatnich lat władze w okolicach Tongliao zamknęły ponad 300 fabryk, które zagrażały środowisku naturalnemu. Dzięki kompleksowym działaniom okoliczni mieszkańcy mogą ponownie kąpać się w pobliskim akwenie, wcześniej zanieczyszczonym i zaśmieconym m.in. foliówkami i plastikowymi butelkami.

 

Źródło: tvn24BiS

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj