W 2018 r. Fortum uruchomiło w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię, która współspala RDF i to tam będzie trafiało paliwo z Częstochowy.
Zakładane moce produkcyjne zakładu przy ul. Dojazdowej to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF, to 16 ciężarówek na dobę, czyli ok. jednego pojazdu na godzinę.
RDF to paliwo pochodzące ze wstępnie przetworzonych odpadów: m.in. zabrudzony papier, tekstylia, opakowania wielomateriałowe. Do jego produkcji nie są wykorzystywane odpady surowcowe i odpady biologiczne czy kuchenne.
Materiałem do produkcji RDF będą przesortowane, suche odpady pozyskane lokalnie. Wytwarzanie paliwa będzie zautomatyzowane. W hali jest wytwarzane podciśnienie, które uniemożliwia niekontrolowane wydostanie się powietrza na zewnątrz – musi ono najpierw trafić do filtrów workowych i filtrów z węglem aktywnym, co ogranicza wytwarzanie nieprzyjemnych zapachów.
Projekt instalacji do produkcji RDF jest w fazie przygotowawczej. Fortum nie podjęło jeszcze decyzji o realizacji tej inwestycji.
sfgdf
Komentarz #44220 dodany 2020-02-27 08:45:28
hmmm troche nie rozumie czemu czestochowa....skoro spalarnia jest w zabrzu to w zabrzu powinna byc instalacja do produkcji RDF, odpadów w aglomeracji jest masa....przewożenie odpadów wzdłuż całego woj. jest ekonomicznie głupie