Sałek powiedział PAP, że czwartkowe posiedzenie rady będzie poświęcone krajowemu sektorowi ciepłownictwa oraz stojącym przed nim wyzwaniom. “Główne z nich to przebranżowienie, transformacja energetyczna oraz sprawy związane z odnawialnymi źródłami energii” – zaznaczył. Ocenił też, że “cały czas poważnym problemem” pozostają “bardzo drogie – według niego – ceny uprawnień do emisji CO2, które dotyczą ciepłownictwa”.
Polskie ciepłownictwo to niemal 400 instalacji
Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych – ciało eksperckie
Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych została powołana przez prezydenta Dudę 30 czerwca 2021 roku. Na inauguracyjnym posiedzeniu Duda podkreślił, że jej prace mają dla Polski “znaczenie kluczowe”. Zaznaczył, że jest to ciało eksperckie, w którym będą omawiane kwestie związane z transformacją energetyczną naszego kraju, “która staje się faktem, a przede wszystkim jest naszym bardzo poważnym międzynarodowym zobowiązaniem” – stwierdził prezydent podczas posiedzenia inauguracyjnego.
Rosja “zakręciła kurek”
W środę rano Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.
“Faktem jest, że Rosjanie zakręcili kurek. Rzeczywiście wczoraj otrzymaliśmy informacje, że Rosja przestaje przesyłać gaz do naszego kraju. Przyjęliśmy ją ze spokojem – przyznam, że spodziewałem się, że to może nastąpić, po tym jak kiedyś widzieliśmy szantaż gazowy wobec Ukrainy” – powiedział przebywający w Czechach prezydent Duda.
Zapewnił też, że “na pewno nie będzie takiej sytuacji”, że odbiorcom indywidualnym zostanie odcięty gaz. “Poradzimy sobie z tym problemem, także w ramach współpracy wewnątrzeuropejskiej – są już działające interkonektory – i zapewniam, że damy radę” – oświadczył Andrzej Duda.
Komentarze (0)