W Gdańsku pojawił się pierwszy ogród deszczowy

W Gdańsku pojawił się pierwszy ogród deszczowy
dom
24.08.2018, o godz. 11:46
czas czytania: około 2 minut
0

Przy zmodernizowanym magazynie przeciwpowodziowym na Stogach w Gdańsku powstał pierwszy w mieście ogród deszczowy. Jego zadaniem będzie gromadzenie i oczyszczanie deszczówki. Inwestorem jest spółka Gdańskie Wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wzorcowy ogród deszczowy znajduje się na gdańskich Stogach przy Magazynie Przeciwpowodziowym w pobliżu skrzyżowania ul. Wosia Budzysza i Kaczeńce. Dzięki zastosowaniu w nim rozmaitych bylin, takich jak knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna, możliwe stanie się naturalne retencjonowanie i filtrowanie zgromadzonej deszczówki.

– Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik. Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych – powiedziała Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody.

– Ogrody deszczowe zmniejszają ilość spływających wód opadowych, a co za tym idzie – ryzyko powodzi. Ponadto filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód.

Ogród powstał przy Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach, który oddano do użytku na początku 2017 r. Gdańsk zainwestował w to miejsce ponad 5 mln złotych. Magazyn jest dużo większy niż poprzedni i lepiej zlokalizowany pod względem komunikacyjnym. Miejskie służby mają teraz lepszy dojazd, ponieważ obiekt znajduje się w pobliżu szybkich tras wylotowych, nowej trasy Sucharskiego i tunelu pod Martwą Wisłą. Zgromadzonych jest tu ponad 100 różnego rodzaju typów sprzętu i materiałów: od łopat do piasku po potężne agregaty prądotwórcze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024