W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej
MŁ/PAP
30.10.2023, o godz. 8:44
czas czytania: około 3 minut
0

Co dzieje się z odpadami odbieranymi z gospodarstw domowych, jak prawidłowo segregować śmieci i chronić środowisko, co to mikroplastik – tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się w otwartym w czwartek w Gliwicach Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Gliwiczanie będą mogli bezpłatnie odwiedzić CEE w ramach Tygodnia Otwartego od poniedziałku – 30 października do soboty – 4 listopada, później zostanie wprowadzony system biletowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Można w nim obejrzeć multimedialną wystawę i projekcje filmowe czy przejść ścieżki edukacyjne w towarzystwie edukatorów. Na gości czekają miejsca wypoczynku i liczne atrakcje na dwóch placach zabaw. Placówkę uruchomiła, kosztem ponad 8 mln zł, miejska spółka – Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO).

Kiedyś było tu składowisko

Centrum zostało utworzone na terenie, który przed laty gliwiczanie kojarzyli wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych, ale dzięki wielu inwestycjom bardzo się zmienił – m.in. wybudowano tam oczyszczalnię oraz zmodernizowano kompostownię, w której wytwarzany jest polepszacz glebowy. W pobliżu CEE działa też Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i punkt Drugie Życie Rzeczy, gdzie można zostawić i odebrać różne używane przedmioty.

Dla dzieci i dorosłych

Prezes PZO Magdalena Budny zaznaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że budowa Centrum, które kosztowało ok. 8,3 mln zł, została w całości sfinansowana przez tę spółkę. „Dzięki budowie CEE miasto Gliwice zyskuje ważny, interaktywny obiekt, służący edukacji o charakterze ekologicznym oraz kształtowaniu postaw dbałości i troski o środowisko naturalne” – dodała. Prezes zaznaczyła, że oferta Centrum skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Kwestia społecznej odpowiedzialności

„Warto, żeby mieszkańcy Gliwic – i nie tylko – wiedzieli jak przebiega gospodarka odpadami, bo dzisiaj na poziomie gospodarstwa domowego ktoś zabiera śmieci i tracimy je z pola widzenia. Warto wiedzieć, co dalej z nimi się dzieje, bo dzieją się rzeczy ciekawe i wartościowe, a przede wszystkim takie, które w ogólnym rozrachunku dają nam coraz więcej korzyści, a coraz mniej kosztów” – przekonywał prezydent Gliwic Adam Neumann. Jak dodał, coraz więcej odpadów jest odzyskiwanych i zamienianych w konkretne korzyści, jak np. produkcja energii elektrycznej i ciepła.

Wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok zwrócił uwagę, że lokalny samorząd – nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim kierując się odpowiedzialnością społeczną – od lat prowadzi działania związane z edukacją ekologiczną. „Wiedzieliśmy, że konieczna jest zmiana podejścia, że musimy doprowadzić do prawdziwej edukacji, a nie tylko takiego formalnego realizowania obowiązków ustawowych np. poprzez drukowanie ulotek, poprzez działania akcyjne, nieskoordynowane” – wskazał.

Interaktywna wystawa 

Wystawa przygotowana w CEE składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami. Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling, o których można uczyć się na przykładzie Gliwic. Zwiedzający dowiedzą się m.in., gdzie trafiają odpady i jak można je powtórnie wykorzystać.

Ścieżki edukacyjne

Po zwiedzeniu ekspozycji można pójść na spacer dwiema ścieżkami edukacyjnymi. Pierwsza prowadzi po zrekultywowanej części składowiska – na taras widokowy, z którego można oglądać teren instalacji przetwarzania odpadów. Druga wiedzie na dach obiektu, gdzie widać panoramę tej części miasta. Dla dzieci wybudowano plac zabaw, gdzie można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, skorzystać ze ścianki wspinaczkowej albo zagrać w tenisa stołowego lub koszykówkę. Gliwiczanie będą mogli bezpłatnie odwiedzić CEE w ramach Tygodnia Otwartego od poniedziałku – 30 października do soboty – 4 listopada, później zostanie wprowadzony system biletowy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024