Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Gorzowie można bezpłatnie usunąć azbest

W Gorzowie można bezpłatnie usunąć azbest
kb
18.08.2017, o godz. 6:55
czas czytania: około 2 minut
0

Kolejne tony szkodliwego azbestu znikną z dachów budynków w Gorzowie Wielkopolskim. Samorząd dostał na to pieniądze z WFOŚiGW w Zielonej Górze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał dodatkowe środki na realizację zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Gorzowa Wlkp. w roku 2017”.  Dofinansowaniem objęte są koszty demontażu, zabezpieczenia, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych. Zainteresowane osoby mogą składać wnioski o bezpłatne usunięcie azbestu w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Problem znany nie od dziś

Ze względu na szkodliwość wyrobów azbestowych dla zdrowia ich produkcja zakazana została w Polsce ustawą o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, zgodnie z którą do 28 września 1998 r. zakończono produkcję płyt azbestowo-cementowych, zaś od 28 marca 1999 r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami go zawierającymi. W krajach Unii Europejskiej zakaz wydobycia azbestu oraz produkcji i przetwarzania wyrobów zawierających azbest wprowadziła Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 marca 2003 r., a całkowity zakaz stosowania azbestu wprowadzony został 1 stycznia 2005 r.

W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła krajowy „Program usuwania azbestu  i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Wskazano w nim, że do końca 2032 r.  dopuszcza się wykorzystywanie  azbestu lub wyrobów zawierających azbest w użytkowanych instalacjach lub urządzeniach. Użytkownicy i właściciele nieruchomości mają obowiązek udokumentowania rodzaju, ilości i miejsc występowania tych wyrobów wraz z oceną ich stanu. Uzyskane informacje muszą być przekazane marszałkowi województwa i wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Tony usuniętego azbestu

Wg danych z września 2016 r. na terenie Gorzowa znajdowało się 2 001,37 ton azbestu w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, w gospodarstwach rolnych, rodzinnych ogrodach działkowych, budynkach użyteczności publicznej, jak również azbestu zmagazynowanego na posesjach. W ramach zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Gorzowa Wlkp. w roku 2016” pozbyto się 93,27 ton wyrobów zawierających azbest. Na jego realizację w 2016 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał prawie 60,5 tys. zł. Wnioski na dofinansowanie w 2018 r. należy złożyć do końca 2017 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024