Budowa w Gorzowie krematorium od początku budziła kontrowersje, potem zaczęły się protesty mieszkańców ul. Żwirowej, które doprowadziły do konfrontacji.

Pod koniec października w Urzędzie Miasta Gorzowa odbyła się rozprawa administracyjna, na której spotkali się gorzowianie, administrator cmentarza i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Krematorium otrzymało pozytywne opinie Sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Podczas rozprawy ustalono, że rozpoczęcie budowy zostanie wstrzymane do momentu wydania raportu o działaniu na środowisko. Jak się okazało raport nie jest już potrzebny i można rozpoczynać procedurę tworzenia krematorium.

Koniec problemów to efekt zmiany przepisów, dzięki którym osoba, które chce wybudować krematorium, już nie musi mieć opinii i raportu działania spalarni na środowisko. Dlatego inwestor i jednocześnie administrator cmentarza przy ul. Żwirowej – Adrian Romaniszyn – zawiesił sprawę z raportem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i podjął działania, dzięki którym już niedługo rozpocznie się budowa gorzowskiego krematorium.

Adrian Romaniszyn czeka w tej chwili na wydanie warunków budowy, następnie będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę i może rozpoczynać inwestycję. – Nie jestem w stanie określić, kiedy to nastąpi, ponieważ nie wiem, ile będzie trwać procedura wydawania dokumentów. Nie chcę też przypuszczać jakichkolwiek dat, bo potem wyjdzie inaczej, termin rozpoczęcia inwestycji wydłuży się, a my będziemy wszystkim wyjaśniać, co się stało. Nie chcemy takich sytuacji, więc data rozpoczęcia budowy krematorium ogłoszona zostanie, jak tylko będziemy mieli ostateczne decyzje – mówi administrator cmentarza przy ul. Żwirowej Adrian Romaniszyn.

Wszystkie opinie, jakie inwestor uzyskał do tej pory, jednoznacznie określają, że planowane krematorium przy ul. Śląskiej nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko.

źródło: gorzow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj