Farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW, zdolną do zasilania około 1 tys. gospodarstw domowych, otwarto w poniedziałek w Jastrowiu (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). 

To pierwsza tego typu ukończona inwestycja Grupy Enea – poinformowała spółka.

Siedem i pół tysiąca paneli

W komunikacie Enei napisano, że oddana do użytku instalacja jest złożona z ponad 7,4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 14,4 tys. m kw. Moduły farmy wykonano w technologii Si-Mono. „Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię około 1 tys. gospodarstw domowych” – zaznaczono w informacji prasowej.

Jak opisuje PAP budowa farmy w Jastrowiu rozpoczęła się we wrześniu 2021 r. W marcu instalacja rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Koszt budowy farmy sięgnął około 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do gminy Jastrowie.

Prezes Enei Paweł Majewski podkreślił, że inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym projektem tego typu zrealizowanym przez firmę. „Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy. Liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea. Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea” – zaznaczył.

Kolejne inwestycje

Według zapowiedzi w tym roku Enea Nowa Energia zamierza sfinalizować kolejne inwestycje fotowoltaiczne. W województwie zachodniopomorskim w miejscowości Krzęcin firma zbuduje instalację o łącznej mocy ponad 6,6 MW, a powstająca w gminie Płoty farma fotowoltaiczna Likowo ma mieć około 1 MW mocy. Z kolei w województwie lubuskim, w gminie Lubiszyn, mają powstać farmy Lubno I i II, które będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów.

Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea. Firma zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi oraz biogazowniami. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowiu i Płotach.

Czytaj więcej

Skomentuj