Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie wprowadza karty pre-paid na wodę w łazienkach budynków socjalnych. Mieszkańcy będą musieli naładować kartę, by skorzystać z prysznica.

W tym tygodniu wykonawca systemu ma rozpocząć prace w budynku, w którym znajduje się 120 mieszkań socjalnych. Karty zaczną działać do końca tego roku.

– Chcemy uszczelnić system w tym budynku, na każdym piętrze są tam łazienki wspólne, z natryskami i umywalkami. Często zdarzały się sytuacje, że korzystały z nich osoby postronne, woda nie była zakręcana. W związku z tym w całym budynku były duże straty wody, a kosztem obciążane były proporcjonalnie wszystkie mieszkania – powiedział nam Piotr Jamróz, rzecznik Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

Eko lokator Toruń

Na razie system będzie wprowadzony w łazienkach wspólnych, później także w mieszkaniach, gdzie znajdują się krany.

Podobne rozwiązania istnieją już w innych miastach Polski, m.in. w budynkach socjalnych w Kielcach.

Inwestycja będzie kosztować 128 tysięcy złotych. – Chcemy zobaczyć, jak to będzie funkcjonować, czy inwestycja zmniejszy straty wody i obciążenia dla mieszkańców – mówi Piotr Jamróz.

Miasto nie ukrywa, że system ma zmobilizować mieszkańców do płacenia. Do tej pory bowiem nierzadko zdarzało się, że mieszkańcy nie płacili za wodę . – Ze ściągalnością jest słabo, mieszkają tam osoby po eksmisjach, bezrobotne od lat – dodaje rzecznik MZNK w Jaworznie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj