Reklama

envicon 2023 ad1a

W Kalwarii Zebrzydowskiej użyto antysmogowy generator fali dźwiękowej

W Kalwarii Zebrzydowskiej użyto antysmogowy generator fali dźwiękowej
PAP/dom
13.01.2022, o godz. 16:25
czas czytania: około 1 minuty
0

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej użyli po raz pierwszy testowanego w Kalwarii Zebrzydowskiej generatora fali dźwiękowej. Urządzenie ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10. Wyniki będą analizowane – podał kalwaryjski magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– W środę wieczorem generator fali uderzeniowej został uruchomiony przez pracowników AGH. W czasie pierwszych prób badano za pomocą drona jakość powietrza. Otrzymane wyniki w najbliższym czasie zostaną poddane dokładnym analizom – powiedział rzecznik magistratu Tomasz Baluś.

Generator to kluczowy element projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”, realizowanego przez krakowską uczelnię we współpracy z samorządem Kalwarii Zebrzydowskiej. Urządzenie stanęło na terenie jednej z firm.

– Ten wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Chodzi o rodzaj “działa”, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę – poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia. Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem – wyjaśnił Baluś.

Jak dodał, badania będą prowadzone do 15 stycznia.

– Kolejne uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Będzie jednak to się wiązało z wystąpieniem hałasu, za co pragniemy przeprosić – powiedział rzecznik.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023