Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Katowicach doszło do nielegalnej wycinki drzew

W Katowicach doszło do nielegalnej wycinki drzew
jw
17.03.2017, o godz. 15:15
czas czytania: około 2 minut
0

W Katowicach przy ul. Lipowej doszło do nielegalnej wycinki drzew. Grunt jest współwłasnością miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Na działce przy ul. Lipowej w Katowicach ścięto nielegalnie łącznie 13 drzew, a 8 podcięto w taki sposób, że prawdopodobnie będzie należało je wyciąć – mówi Ewa Biskupska z katowickiego urzędu miasta.

Działka, na której doszło do wycinki jest współwłasnością Katowic oraz czterech innych właścicieli, z których jeden dokonał nielegalnej wycinki. Miasto posiada 1/3 udziałów w działce, tyle samo jest w posiadaniu osoby, która zleciła wycinkę.

Współwłaściciel starał się o wycięcie drzew już w 2014 r. i nie uzy​skał wymaganej decyzji od prezydenta Chorzowa, który prowadził sprawę.

– W związku ze zmianą przepisów dot. wycinki drzew współwłaściciel błędnie zinterpretował przepisy nowelizacji ustawy i rozpoczął wycinkę pod koniec lutego jedynie informując o tym fakcie urząd miasta. Tymczasem, w świetle przepisów, w przypadku współwłasności gminy konieczne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na wycinkę, o którą współwłaściciel nie wystąpił – zaznacza Ewa Biskupska.

Przedstawiciele urzędu skontaktowali się z współwłaścicielem działki i poinformowali go, że nie ma prawa wyciąć drzew. Dodatkowo jeden z urzędników dokonał wizji lokalnej i stwierdził, że doszło do wycinki. W związku z tym wszczęto postępowanie o wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej – urząd złożył wniosek do SKO, by ten wyznaczył inną gminę do prowadzenia sprawy (zgodnie z przepisami nie można orzekać we własnej sprawie).

– Kładziemy duży nacisk na utrzymanie terenów zieleni i prowadzimy działania, by ukarać sprawcę, także po to, by odstraszyć innych od samowolnej wycinki drzew – podkreśla Ewa Biskupska.

Czynności w tej sprawie prowadzi także policja – m.in. dokonała oględzin miejsca i przesłuchała świadków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024