Katowice zachęcają mieszkańców do picia wody z kranu i montują dwa nowe zdroje uliczne. To kolejny element kampanii „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka”.

Jedno z takich poidełek zakład zieleni miejskiej zamontował już przy Placu Miarki, kolejne stanie przy tężni solankowej w Parku Zadole. Oprócz tych nowo montowanych, w Katowicach istnieje już pięć zdrojów ulicznych – cztery przy ul. Mariackiej i jeden w Parku Budnioka.

– Z jednej strony odpowiadamy na głosy mieszkańców, którzy czekają na takie rozwiązania. Z drugiej kontynuujemy naszą kampanię „Kranówki katowickiej” i zachęcamy, żeby pić wodę z kranu. To rozwiązanie ekologiczne i zdrowe, a przy tym proste i tanie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowicki urząd miasta i Katowickie Wodociągi od marca tego roku hasłem „szluknij sie z kokotka” (czyli “napij się z kranu”) przekonują mieszkańców, żeby pić wodę prosto z kranu. Najpierw w obydwu instytucjach zrezygnowano z wody w butelkach plastikowych i z dystrybutorów na wodę. Pierwsze poidełka dla mieszkańców zostały zamontowane w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 i w Biurze Obsługi Klientów Katowickich Wodociągów. Wodę z kranu piją też podczas sesji katowiccy radni.

Kranówkę serwuje w Katowicach coraz więcej kawiarni, restauracji czy sklepów, które zdecydowały się dołączyć do kampanii. Można je rozpoznać po charakterystycznej naklejce z logo „Kranówki katowickiej”. Swoich pracowników lub gości zachęcają do picia wody z kranu firmy prywatne i hotel w centrum Katowic. A przez całe wakacje, co piątek i sobotę, na rynku w Katowicach można się napić wody gazowanej z oryginalnego saturatora, podłączonego do sieci wodociągowej.

Czytaj więcej

Skomentuj