Ponad 110 000 ton odebranych odpadów, nowa strona internetowa i powiększenie taboru samochodowego – to kilka najważniejszych aktywności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach w 2020 roku. Jakie zmiany i nowości w gospodarce odpadami czekają mieszkańców Katowic w 2021?

Zgodnie z wstępnymi analizami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych pod względem ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców miasta.

Niewielki spadek można było zaobserwować jedynie w pierwszej połowie roku. W całym roku 2020 roku MPGK odebrało od mieszkańców Katowic i przekazało do dalszego przetworzenia ponad 110 tys. ton odpadów.

Wydano ponad 1,6 mln worków do selektywnej zbiórki surowców i odpadów biodegradowalnych, a w mieście rozstawionych jest już około 35 tys. sztuk pojemników na odpady.

Coraz lepsza segregacja odpadów

Analizy pokazują też, że stopniowo rosną liczby związane z segregacją odpadów, choć w tym względzie mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

– Budujący jest fakt, że z roku na rok rośnie ilość odpadów odbieranych w sposób selektywny (m.in. szkło, makulatura, tworzywa sztuczne, gabaryty, odpady bio). Stanowią one już nieco ponad 40% całego strumienia odpadów – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK.

– Mamy nadzieję, że dzięki dobrej woli mieszkańców, wspólnemu ekologicznemu podejściu do sprawy i zmianom legislacyjnym promującym m.in. wytwarzanie opakowań z surowców pochodzących z recyklingu, uda się osiągnąć poziomy wyznaczone w Unii Europejskiej na rok 2025 i później jeszcze bardziej rygorystyczne na lata 2030 i 2035 – dodaje.

Więcej ekologicznych pojazdów

W 2020 roku flotę MPGK zasiliły m.in. nowe śmieciarki. To kolejny krok w podnoszeniu poziomu elektromobilności, nowe pojazdy są bowiem napędzane gazem ziemnym.

Aktualnie przedsiębiorstwo posiada już 11 ekologicznych jednostek o napędzie gazowym. Wcześniej zakupiono też zamiatarkę, która z kolei zasilana jest elektrycznie (wykorzystano ją również podczas dezynfekcji przestrzeni miejskich).

W 2021 r. MPGK zamierza kupić co najmniej 6 kolejnych ekologicznych pojazdów. Do końca 2022 r. mają one stanowić 10 proc. całej floty MPGK, a do 2025 – 30 proc. Atuty tego rozwiązania są także ekonomiczne – to potencjalna oszczędność na kosztach paliwa.

Wyzwania 2020 i plany na 2021 rok

W Katowicach uruchomiono także usługę internetową, która umożliwia szybkie zgłoszenie odpadów do odbioru. Jest też opcja dodania dat odbioru odpadów do osobistego kalendarza na komputerze, smartfonie czy tablecie.

2020 był ciężkim rokiem dla wielu branż z uwagi na zagrożenie epidemiczne – również branża komunalna musiała się pod tym względem zmagać z dodatkowymi trudnościami.

– Na szczęście ewentualne zmiany wprowadzane pod tym względem przez MPGK nie były dotkliwe dla mieszkańców. Zachowana została ciągłość odbioru odpadów, czasowo ograniczona była jedynie praca biura obsługi klienta i niektórych gminnych punków zbiórki odpadów – wyjaśnia urząd miasta.

W 2021 r. MPGK chce wprowadzić pilotażowy program zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości. Będzie to możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu drogą telefoniczną. Dla mieszkańców Katowic usługa będzie darmowa, tzn. zawierająca się w opłacie śmieciowej.

Czytaj więcej

Skomentuj