1 / 4

W kieleckich obiektach wodociągowych zakończono serię warsztatów ekologicznych, w których udział wzięło 1229 uczniów z województwa świętokrzyskiego. Terenowe lekcje były częścią programu edukacji ekologicznej „Woda Twoim Przyjacielem – poznaj, szanuj, chroń”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Staropolski Klaster Wodny.

Dotychczasową realizację programu podsumowano w piątek, 11 grudnia br. w siedzibie Staropolskiego Klastra Wodnego. W konferencji prasowej wzięli udział mali uczestnicy warsztatów, pedagodzy, prezesi firm wodociągowych i koordynatorzy. Wszyscy potwierdzali, że sprawdził się pomysł na edukację o ekologii, gdzie pozwala się uczniom dokonywać samodzielnych odkryć, badań i obserwacji.

Warsztaty edukacyjne pn. „Woda Twoim Przyjacielem – poznaj szanuj chroń”, odbywały się od października do grudnia 2015 r. i były skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej z województwa świętokrzyskiego. W warsztatach wzięło udział 1229 dzieci, podzielonych na 60 grup ze szkół w: Kielcach, Zagnańsku, Masłowie, Staszowie, Końskich, Pińczowie, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Sandomierzu. Na swoje działania Staropolski Klaster Wodny uzyskał 90% dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.

Edukacja doświadczalna

W ramach warsztatów każda z grup otrzymała zadanie wczucia się w naukowców i odkrycia: jak w 2015 roku ludzie chronią i dbają o wodę. Wyposażeni w specjalnie przygotowane broszury edukacyjne, wędrowali po obiektach technologicznych prowadzeni przez wodociągowych specjalistów w roli koordynatorów. Każda grupa otrzymała także na własność walizkę ekobadacza do samodzielnego wykonywania prób wody w szkołach. Walizka pozwala na przeprowadzenie 500 badań wody, ścieków i gleby i była wykorzystywana podczas warsztatów. – Konfucjuszowi przypisywane są bardzo mądre słowa, które mają świetne zastosowanie dla edukacji ekologicznej: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól mi działać, a zrozumiem.” Po 60 spotkaniach z młodymi ludźmi, podczas których realizowaliśmy jedną z misji dla których powołane zostały spółki wodociągowe, już dziś stwierdzamy, że ta praktyczna metoda edukacji się sprawdziła. I zapowiadamy kolejne edycje konkursu i warsztatów w nowym roku 2016 r. – mówi prezes Stowarzyszenia SKW Henryk Milcarz.

Wartość takiej formuły uczenia o wodzie doceniają również nauczyciele. Dyrektor Zespołu Szkół w Tumlinie Barbara Domagała podczas konferencji prasowej chwaliła edukację doświadczalną. – Taka forma nauki doskonale uzupełnia edukację zza szkolnej ławy, bo jest dla dzieci przygodą, wycieczką i dużym przeżyciem oczywiście na plus. Uczniowie lepiej zapamiętują te rzeczy, które mogli odkryć samodzielnie. Po warsztatach powstało w naszej szkole koło badaczy przyrody, gdzie wykorzystujemy odczynniki z podarowanej nam walizki ekobadacza. Dziękujemy za inspirację, jaką była bezpłatna możliwość spotkania naszych uczniów z ekologią wody w tak nowoczesnym wydaniu.

Woda w obiektywie

W Stowarzyszeniu powstał również pomysł dla tych wszystkich, którzy lubią obserwować i fotografować swoje codzienne doświadczenia z wodą. W sierpniu tego roku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny, którego tematyka dotyczyła oczywiście wody. Wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (w postaci sprzętu fotograficznego). W konkursie wzięło udział blisko 100 uczestników z całego województwa, co zachęciło władze Stowarzyszenia do potraktowania prac małych pasjonatów fotografii jak profesjonalnych fotografów. – Podjęliśmy decyzję o uhonorowaniu wszystkich uczestników i taka okazja nadarza się 16 grudnia 2015 roku w Galerii Winda przy Kieleckim Centrum Kultury, gdzie organizujemy wystawę prac konkursowych połączoną z promocją wyjątkowego albumu poświęconego realizacji projektów unijnych przez Wodociągi Kieleckie. – podsumowuje H. Milcarz.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj