Piknik z Klimatem i wiele innych imprez plenerowych, programy edukacyjne, konkursy, a także konferencje i debaty poświęcone zmianom klimatu – to niektóre z działań zaplanowanych na 2011 r. w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

W tym roku z brakiem wiedzy o klimacie i złymi nawykami walczy razem 34 Partnerów, a wśród nich m.in. Fundacja Nasza Ziemia, PKPP Lewiatan i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Edukacyjna platforma Ministerstwa Środowiska w sprawie klimatu zainaugurowała właśnie czwarty rok swojej działalności. Wśród atrakcji przygotowanych przez ministerstwo w ramach Partnerstwa dla Klimatu znajdują się m.in. projekty edukacyjne i imprezy plenerowe.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia na Nowym Świecie odbędzie się Piknik z Klimatem – największa impreza plenerowa organizowana przez Ministerstwo Środowiska. Już po raz czwarty od Ronda de Gaulle’a do ul. Foksal zamiast asfaltu pojawi się trawa i drzewa symbolizujące Partnerów dla Klimatu. 

"Jak zawsze stawiać będziemy na edukację w sprawie zmian klimatu: zwiększenie świadomości czym są zmiany klimatu i jak nasze codzienne działania wpływają na klimat i otoczenie oraz co powinniśmy robić, aby jak najmniej szkodzić środowisku. Ponadto wraz z Fundacją Nasza Ziemia realizujemy kolejną edycję ogólnopolskiego programu edukacji ekologicznej Klimatolubne przedszkolaki" – deklarują organizatorzy.

Wśród zaplanowanych przedsięwzięć znalazły się m.in. bezpłatne szkolenia na temat zmian klimatu dla nauczycieli pięciolatków oraz zajęcia pokazowe w przedszkolach, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. co to są zmiany klimatu i jak można im zapobiegać na co dzień. Wspólnie z Teatrem Polskiego Radia organizatorzy przygotowują wersję audio książeczki „Zielona brygada, czyli przedszkolaki na straży klimatu”.

Przygotowano też specjalne zestawy edukacyjne na temat zmian klimatu, które przygotowało dla nas Centrum Nauki Kopernik. Ich zastosowanie omówione będzie podczas warsztatów skierowanych do nauczycieli gimnazjalistów.

– Dobre wzorce ekologicznych zachowań warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego tak ważna jest wczesna edukacja w tym zakresie. Wiedzę dotyczącą ochrony klimatu chcemy przekazywać poprzez specjalnie przygotowane gry i zabawy, z których dzieci i młodzież dowiedzą się m.in. jak oszczędzać energię oraz wodę. Poprzez nasze działania pokazujemy, że dbanie o klimat to element stylu życia, który warto naśladować – podkreśla Katarzyna Jagielińska, koordynator Projektu Partnerstwo dla Klimatu.

Plany Partnerów na 2011 r. to m.in. przedsięwzięcia, takie jak realizowany przez IMGW projekt „KLIMAT”, w ramach którego odbędą się seminaria dotyczące wpływu zmian klimatu na strefę brzegową Morza Bałtyckiego, gospodarkę wodną, rolnictwo czy wybrane sektory gospodarki krajowej. Ponadto realizowane będą liczne konkursy i programy edukacyjne, np. Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych, a także liczne konferencje i debaty poświęcone przeciwdziałaniu zmianom klimatu skierowane m.in. do przedstawicieli biznesu, administracji i dziennikarzy.

PKPP Lewiatan planuje zorganizowanie w ramach Partnerstwa dwóch debat. Pierwsza, poświęcona roli zmian klimatycznych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju, będzie wydarzeniem towarzyszącym nieformalnemu posiedzeniu Rady ds. Środowiska w lipcu br. Kolejne spotkanie planowane jest w listopadzie i koncentrować się będzie na roli biznesu w ochronie klimatu.

Konferencje organizuje również Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa. Już w lutym odbędzie się dyskusja na temat niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, a miesiąc później debata, podczas której zostanie zaprezentowany raport dotyczący implementacji technologii CCS w Polsce.

Już wkrótce będzie także okazja, aby włączyć się w zainicjowaną przez organizację ekologiczną WWF akcję „Godzina dla Ziemi”.

„Partnerstwo dla Klimatu” to stworzona przez Ministerstwo Środowiska platforma współpracy na rzecz wspólnych działań zapobiegających zmianom klimatu i uświadamiających ich zagrożenia. Partnerstwo dla Klimatu  zrzesza różnorodne organizacje i instytucje. Celem Partnerstwa jest prowadzenie kompleksowych, innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z problematyką zmian klimatu.

Więcej informacji na: http://klimatolubni.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj